In 1872 voerde de fa. Batz een reparatie uit, die bestond in het schoonma ken van het orgel, wegnemen van de tertskoren uit de mixtuur en aanbrengen van opslaande tongen in de tongwerken van het bovenwerk. Volgens het bestek werd de intonatie verbeterd door het versterken van de grondgeluiden. Bij een latere reparatie is het bovenwerk van een zwelkast voorzien. In de laat ste wereldoorlog liep het orgel schade op door binnendringende granaatscher ven, waarbij 138 pijpen geheel werden vernield, 120 andere beschadigd. De ze schade is in 1948 hersteld door de fa. De Koff, die toen tevens enige veranderingen in de dispositie aanbracht. In plaats van de violon 16' van het pedaal kwam een ruispijp 4 sterk, de voix celeste (tevoren al in plaats van de zachtgedekt 4' van het bovenwerk gekomen) maakte plaats voor een scherp 4 sterk en voor de aeoline 8' kwam een sesquialter 2 sterk 32). Het orgel van Kam en Van der Meulen mag een uitstekend 19e-eeuws instrument worden genoemd. Het is een typisch romantisch instrument, zoals in het be stek omschreven staat: krachtig zonder schreeuwend te zijn en zonder domi neren van de vulstemmen, geheel het ideaal van de tijd 33)In zijn tech nische uitvoering staat het op een zeer hoog peil. De windladen zijn zeer solide en nauwgezet gebouwd uit voortreffelijk eikenhout met mahonie pijp- stokken. De gehele factuur van het orgel getuigt van het gedegen vakman schap dat de 19e-eeuwse orgelbouwers, voortbouwend volgens de traditie van de 18e eeuw, nog eigen was. De orgelkast is uitgevoerd in een eenvoudige rondbogenstijl, die destijds zeer in de smaak viel en ook goed past bij de kolossaalorde van de kerk. De ornamenten zijn uit gietijzer vervaardigd door de metaalgieter Schütz te Zeist. Toen de Nieuwe Kerk enige jaren geleden buiten gebruik werd gesteld sche nen gebouw en orgel een gewisse ondergang tegemoet te gaan. Weer en wind hadden vrij spel door de kapotte ramen en de kerk werd door een groot aan tal duiven bevolkt. De kerk is inmiddels echter overgedragen aan de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken, die besloten heeft tot restauratie over te gaan. Het orgel van Kam en Van der Meulen zal dus behouden blijven en dat is het, als het enige historische orgel te Zierikzee na het verbranden van het Batz-orgel en het verdwijnen van het Mitterreiter-orgel van de Lutherse Kerkzeker waard NOTENAPPARAAT Gébruikte afkortingen: G.A.Z. Gemeentearchief Zierikzee. R.A.Z. Rijksarchief in Zeeland te Middelburg. Boekzaal: Uittreksel of Boekzaal der Geleerde Weereld. Amsterdam 1705-1863. Broekhuyzen: Dispositieverzameling Broekhuyzen in het bezit van de heren J. Zwart te Gouda en S. Zwart te Koog aan de Zaan. De Kanter, Chronijk: J.J. de Kanter, Chronijk van Zierikzee. Zierikzee 1795. De Kanter, Provincie Zeeland: J.J. de Kanter en J. ab Utrecht Dresselhuis, De Provincie Zeeland. Middelburg 1824. Oost, Orgelmakers Batz: G. Oost, De orgelmakers Batz, Alphen aan de Rijn 1975. Tegenwoordige Staat: Tegenwoordige staat der Verenigde Nederlanden. Negende deel behelzende een beschrijving van Zeeland. Amsterdam 1751. Vente, Brabanter Orgel: M.A. Vente, Die Brabanter Orgel. Amsterdam 1963. 1. G.A.Z. Aantekeningen P.D. de Vos. 46

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1979 | | pagina 52