Twee fragmenten van 18e-eeuws grotwerk. Tuin kasteel Rozendaal bij Arnhem (eigen foto). kasteel Rozendaal bij Arnhem en in het souterrain van het slot te Zeist Ze is ontstaan uit een lust tot speelse verfraaiing, die reeds bij de Romeinen bekend is geweest, en die in West-Europa in de Rococo-tijd haar bijzondere vorm kreeg. Helaas is in Zierikzee alles verdwenen na de verkoop van de Zonnehof. De lust tot sierlijk werken met schelpen toonde Baster ook in zijn zelfgemaakt „Schelpenboufet"destijds staan de in zijn „grote voorsalet" (grote voorkamer)dat men nu nog kan be wonderen in het Zeeuws Museum te Middelburg. Een blijk van zijn betekenis vormde ook zijn rijke en gevarieerde boe kenschat, die ongeveer 3000 banden omvatte. In zijn studeerkamer waren verder vele naturalia, een aantal microscopen, chirurgische en anato mische instrumenten, medicamenten en enkele apothekersgereedschappen. Hij was een ijverig geleerde in het toen grotendeels wetenschappelijk geïsoleerde Schouwen-Duiveland, die met name door zijn biologisch werk internationale faam heeft verkregen. Er zijn nog meer belangrijke Zeeuwse medici geweest: de familie De Wind in Middelburg, waarvan Gerard de Wind in 1778 in zijn hoogleraarsoratie aan het Middelburgs Atheneum een reeks Zeeuwse geleerden opsomt, en in het bijzonder Job Baster aan het slot van zijn rede hooglijk prijst. Verder kennen wij nog de reeds genoemde Johannes Walaeus, Wouter van Doeveren uit Philippine, eveneens later hoogleraar en in Zierikzee, na vele anderen, nog Cornelis Plevier, Abraham Jacob 's-Graeuwen, Johan 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1979 | | pagina 66