verdrukken door de „daedelijcke genegentheeden en lusten". De toom duidt op het breidelen der hartstochten 7) Aan de voorzijde van de sarcofaag zijn de ambtsinsignia van Mogge te zien: een boek met het opschrift „Staeten Generaal", een oorkonde, een pennebak enz. De tijdelijkheid en vergankelijkheid van aardse ambten werden aangeduid door de voorwerpen boven het deksel van de sarcofaag: een zwaard, de „fasces", een palmtak, dit alles als het ware gerelati veerd door de aanwezigheid van de gevleugelde zandloper. De doodskop die werd aangetroffen op het monument van de gebroeders Ockersse, is op het grafteken van Mogge, boven zijn portret, uitge groeid tot een heel skelet, bekleed met een mantel, in de linkerhand een mes, dat omwonden is met een olijftak. Voor de verklaring slaan we Pers er weer op na. De Dood wordt beschreven als „hebbende een kost- lijcke mantel om 't lijf van gouden broccade: Omdat hy den Rijcken en Machtigen van haere Rijckdom.verlost". Wat het mes betreft: „In de lincker hand... een Mes, dat met een Olijfkrans was omwonden, overmits men totte Vreede... niet kan geraecken, ten zy datmen oock den Dood naedert: En de Dood brenght, door haer selve, vreede en rust aen, en haere wonde is een wonde van vreede..." (Pers, p. 92-3). Een aantal onderdelen van de decoratie is nog niet genoemd. Aan weers zijden van het opschrift zitten twee putti met verschillende tekenen van wereldse macht en roem: een wapenrusting, een kroon, een scepter en een lans (afb. 3)Boven de Dood treffen we een pot met vuur aan. In de kapitelen van de pilasters die het grafmonument omramen, zijn doodshoofden verwerkt. Boven de pilasters staan twee brandende lampen. Bovengenoemde elementen vinden we terug in een gravure van Hertel 8) die in het midden van de 18de eeuw een bewerking van Ripa heeft uitge geven: een skelet, met een rijke mantel omhuld, ligt opgebaard binnen een architectuuromlijsting. In zijn hand houdt het geraamte een zwaard dat met een olijftak omwikkeld is. Boven het hoofdgestel van de archi- Gelauwerde putto met lans3 ,fcornucopiaen helm3 rechts van het opschrift van het grafmonument van Pie ter Mogge. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg3 Zeist. 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1979 | | pagina 83