de vierde. Daartoe werd het rapport van 1917 geheel herzien. De plaatse lijke werkzaamheden als opmetingen enz. werden verricht onder leiding van ir. A.J. Ilcken van het Waterschap Schouwen. Wederom werd de St.-Lievensmonstertoren als watertoren gedacht. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verleende daartoe op 27 januari 1929 een voorlopige vergunning. Er moest wel een bijdrage in de herstelling van de toren worden verleend. Het aantal inwoners werd wat lager geschat. Het buizennet daarentegen werd 22 km. langer door verlangde uitbreidingen wegens de ingevoerde verplichte aansluiting. De aanlegkosten kwamen nu op 1,4 miljoen. De raming van salarissen en lo nen beliep voor 9 personen in totaal 15.900,per jaar. Ruggesteun werd de Wet van 30 juni 1927, Staatsblad nr. 223, „houdende beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten be hoeve van de NV Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland"Dit bedroeg 2/3 van het statutaire reservefonds, tot maximaal 168.000,--. Uiteraard onder een aantal voorwaarden, onder andere goedkeuring van de investeringen en de tarieven. De provincie had al in 1921 hiertoe besloten tot de helft van het door het Rijk te verlenen garantiebedrag. De provincie had boven dien in 1924 een Drinkwaterleidingverordening vastgesteld. Op grond daar van werd in 1928 vergunning van GS verkregen voor de winning en distribu tie van drinkwater. De plannen van het Rijksbureau werden uitgewerkt en gedetailleerd door een ingestelde bouwdirektie, bestaande uit de heren ir. A.J. Ilcken en ir. Jan van Poelgeest, direkteur der Zuid-Bevelandse Waterleiding. Het kapitaal voor de bouwwerken kon voor 4 5/8 rente bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam worden geleend. De voormalige watertoren te 'iierikzee, 53 m hooghalverwege NobeIpoort en Zuidwellebrug, geheel in gewapend beton. Geen sieraad voor het historisch silhouet van Zierikzee. Door de Duitsers opgeblazen op 19 febru ari 1945 om 10.23 uur. 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 102