te Noordgouwe getransporteerd; de overige bemanning begaf zich naar Zie- rikzee. Een te water gelaten vlet raakte de koers kwijt en landde op Tho- len. In de morgen van de 16e Mei werd, op bevel van C.Z., een poging gedaan om de Hydra te laten losslepen. De daartoe gezonden sleepboot is echter wegens zware luchtaanvallen daarin niet geslaagd. Een tweede poging, omstreeks 15.00 ondernomen door de B.V.35, mislukte eveneens, tengevolge van vijandelijk vuur van de Tholense wal, waardoor de B.V.35 beschadigd werd. De commandant zag hierin aanleiding in de vroege morgen van de 17e Mei naar Stavenisse te varen en zich aldaar aan de vij and over te geven. Op 16 Mei openden de Duitse troepen op de oostoever van het Zijpe een voort durend in hevigheid toenemend vuur met mitrailleurs, pag. en mortieren op de Nederlandse troepen in en rondom de dorpen Zijpe en Bruinisse. Hoewel geen persoonlijke verliezen werden geleden, zag de commandant van dit kust- gedeelte hierin aanleiding bevel te geven, tot het tijdelijk terugnemen van de kustbezetting naar een lijn ongeveer 1000 m meer westelijk. C.-Schouwen-Duiveland, die enige tijd later ter plaatse verscheen, consta teerde niet alleen deze ontbloting van de kust, maar trof tevens bij Brui nisse troepen aan, die de wapens reeds hadden ontladen en op de grond ge deponeerd, terwijl witte vlaggen gereed werden gehouden. Hij deed de wapens weer opnemen en laden, de witte vlaggen verwijderen en gelastte daarna de kuststelling weer te bezetten. Tussen 12.00 en 13.00 werd een hevig artillerievuur gehoord in de richting Tholen. Enige uren daarna kwamen te Zierikzee een aantal vissersboten aan met de majoor, Commandant-1-38 R.I. en een gedeelte 250 man) van de ver dedigers van dit eiland. Zij werden te Zierikzee ondergebracht. In de avond vestigde het in kracht toenemende vijandelijke vuur tegen Zij pe en Bruinisse de indruk, dat nog gedurende de nacht een overtochtspoging zou worden gedaan. Na overleg met C.Z. besloot C-Schouwen-Duiveland de vijandelijke overgang aan het Zijpe te vertragen en na gelukte overtocht opnieuw weerstand te bieden in de lijnen Oosterland-sHeerjansland en Zierikzee-Dreischor Op 16 Mei 22.15 werden daartoe twee sectiën van het detachement Vliegschool te Ouwerkerk gedirigeerd naar het terrein zuid van Oosterland, waar aan sluiting moest worden verkregen met de zich daar bevindende sectie. De rest van het detachement Vliegschool werd teruggenomen op Zierikzee. De troepen in de lijn Zijpe-Bruinisse kregen opdracht, na gelukte vijande lijke overgang, terug te gaan op de lijn Oosterland-1s-Heerjansland en al daar opnieuw 's vijands opmars te vertragen. Onder 's vijands druk moest het geheel teruggaan op de lijn Zierikzee-Dreischor. Naar laatstgenoemde lijn werd gedurende de nacht van 16 op 17 Mei verplaatst het detachement Brouwershaven, hetwelk opstelling zou nemen in het bedekte terrein bij Schuddebeurs De troepen in de lijn Zijpe-Bruinisse hebben aldaar geen weerstand geboden aan de Duitse overtocht, welke op 17 Mei omstreeks 2.30 met behulp van stormboten en pontons plaats vond. Zij zijn reeds geruime tijd vóór dat tijdstip teruggegaan op 's Heerjansland 12), alwaar zij wegens overver moeidheid tot legering zijn overgegaan. Op de in oostelijke richting voerende wegen werden wachten geplaatst. Het detachement Bruinisse verdwaalde tijdens het teruggaan in westelijke richting. 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 118