Sluitsteen met wapen van keizer Kavel V van de vroegere stookplaats in Slot Craiensteiii. Oltre" en het jaartal 1557. Afkomstig uit een schoorsteen van het slot Craaijenstein bij Burgh in Schouwen". In deze catalogus staat het jaartal 1557, terwijl in het Verslag van 1869 dezelfde steen wordt genoemd met het jaartal 1552. Aangezien Karei V in 1555 afstand deed van zijn regering, kan men aannemen dat 1552 de juiste datering is, hetgeen ook de schrijfwijze van het cijfer 2 op de steen duidelijk maakt. Naast de keizerskroon ziet men de z.g. stokken- of Sint Andrieskruisen van de Bourgondiërs. Tussen het jaartal in een vaag zichtbaar gekroond hoofd. Oorspronkelijk luidde het de vies „Non plus ultra", d.w.z. „Niet verder dan het uiterste". Hiermee werd bedoeld de Straat van Gibraltar, in de Oudheid de „Zuilen van Hercules" ge noemd, die golden als het einde van de toenmaals bekende wereld. Na de ont dekking van Amerika door Columbus in 1492 werd de zinspreuk veranderd in „Plus Ultra" (op de haardsteen in ouder Frans: „Plus Oltre"): „Verder dan het uiterste", aangezien de wereld nu open lag voor verdere ontdekkingen èn veroveringen. De zuilen van Hercules ziet men op de steen afgebeeld, met aan weerszijden twee wapendieren: een griffioen en een leeuw. Gezien de da tering van de sluitsteen is het mogelijk dat deze èn de twee andere haard- stenen uit het voormalige kasteel Craienstein in Antwerpen gemaakt zijn, aldus (met geringe wijzigingen) A.A. van der Poel in Mededelingenblad Stad en Lande van Sch.-D. 33 (jan. 1979). De eerder genoemde Adriana van Haemstede (p. 7) trouwde eerst met Willem van Gistelles, die in 1600 in Vlaanderen sneuvelde. Daarna huwde zij met de Engelse kolonel Henri Sutton, die reeds in 1604 overleed, en trouwde vervol gens met een andere Engelsman, Henri Moels. Uit haar huwelijk met Henri Sut ton werd een zoon Maximiliaan geboren, die in de echt werd verbonden met Ma- 9

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 11