Veel troepen doorgekomen. De heer J.J. de Bruyne, commies ter gemeentesecretarie van Zierikzee, maak te eveneens aantekeningen gedurende de meidagen '40. De heer De Bruyne, geboren 12 juni 1898, is op 4 februari 1978 overleden. Zijn weduwe, mevrouw G. de Bruyne-Vrielenk, gaf toestemming tot het publiceren van dit dagboek. Vrijdag 10 Mei 1940. 's Morgens ongeveer half 4 uur gewekt door zwaar vlieg- tuigengeronk en trillingen en slagen van schieten en bominslagen. Na eenigen tijd luisteren opgestaan en beneden aan de radio geluisterd, alwaar lucht- wachtberichten van bombardementen op vliegvelden, overtrekken van Duitsche vliegtuigen en neerlaten in parachute-troepen in verschillende plaatsen, vooral rond Rotterdam en den Haag. Straatverhalen over luchtaanval op vliegveld te Haamstede. Daardoor beseft dat Nederland door Duitschland overvallen was. Den verderen dag doortrekken en bezetten van de stad en het eiland door Nederl. militaire troepen, ter versterking van reeds aan wezige. Op secretarie veel verwarring en geen lust tot het verrichten van gewoon werk Zaterdag 11 Mei. In de stad weinig te merken. Leven op radioberichten en geruchten van menschen die uit Holland kwamen. Namiddag spoedeischende raadsvergadering ter benoeming van een tijd. wet houder, in pl.v. wethouder Mr du Croo in dienst zijnde. Zondag 12 Mei, le Pinksterdag. Vrij rustig in de stad. Veel vliegtuigen komen over. Geruchten over Duitsche aanval op Roosendaal en Bergen op Zoom. Verschrikkelijke verhalen van vluchtelingen uit Bergen op Zoom die later blijken valsch te zijn. Vluchtelingen uit Middelburg en Vlissingen. Al de ze verhalen brengen onrust onder de bevolking. Door bombardement op station Roosendaal, waar de branden vanhier uit zicht baar zijn, gaat in den namiddag van Zaterdag het electr licht uit en zwijgt ook de radio. Men weet dan geen directe berichten meer. Maandag 13 Mei. Zelf van vm. 8-12 uur wachtdienst op het politiebureau voor hulp bij telefoon en uitvoering orders. Opname van radioberichten op accu-toesteldeze op schrijfmachine vermenigvuldigd en doorgegeven. De redacteur der Z.Nieuwsbode komt deze berichten ook opnemen en plakt ze aan. Zelf namiddags op leeg tegenover staand huis mijn opgenomen radio-berichten aangeplakt en samenvatting van de pers-bullitins daar gegeven, veel lezers in de straat. Des avonds half 8 uur paniek-gerucht in de straat dat de Duitschers bij Nieuwerkerk zijn aangekomen. Dadelijk voorkant huis afgesloten, en ter be veiliging tegen straatgevechten met vrouw en kind in de keuken achter ma trassen op de grond dien nacht blijven liggen. Niets meer gehoord aan de straatzijde. Den volgende morgen: Dinsdag 14 Mei om 6 uur voorzichtig aan de voorkant op straat gekeken. Prachtig weer, mannen en meisjes loopen rustig over straat. Voorzichtig heidshalve nog achter gebleven. Aangekleed voor zoover niet in de kleeren was gebleven en op straat gevraagd hoe het stond. Er was geen Duitscher te bekennen geweest en gisterenavond loos alarm. Groote verademing na zoo bange nacht. Uitgeput van zenuwen en slapeloosheid. Overdag weinig verande ring dan geruchten en bangmakerijen van de bewoners jegens elkaar. Toene mende onrust en bemoeilijkende voorschriften van de militaire commandanten, waardoor alle bewoners de stad niet mogen verlaten zonder bewijs van bur gemeester, de stormloop om dit te verkrijgen begon reeds des Zaterdags uit 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 120