Nazomer 1914: graan dorsen op „Kraayenstein". Men werkte met een zogenaamde rechbsbro- dorsmachineaangedreven door een riem vanaf een 5 pk.-benzinemotor (links op de foto, waar ook den baes" M.J. Vis met de machinist St. Barrevoets is afgebeeld. De machines waren van A.C. de Oude te Serooskerke. Op de voorgrond een rosmolen. De kracht van een of twee paarden werd hiermee, omgezet in een ronddraaiende bewegingdie via een ijzeren as over de grond machines in de schuur moest aandrijven (foto: P.O. Page, lierikzee) nu nog wit gebiesde zwartgeteerde schuur wijst op een begrijpelijke Zuid- bevelandse invloed. De stenen „vetstal" (rundveestal voor mesterij) werd ook nog in de vorige eeuw aangebouwd. Zuidwestelijk achter het losstaande wagenhuis stond tot 1920 de zogenaamde „Kraaieschuur", daarin bevonden zich de paardestallen. De hengst voor de fokkerij stond in de grote schuur. Na afbraak werd de „Kraaieschuur" op „Kanaan" (boerderijtje in de richting van Serooskerke) weer opgebouwd. In 1894 was inwonend op Kraayenstein Walter Jacob van den Bosch. Deze 22- jarige volontair („lereboer") stamde uit de bekende familie Van den Bosch, directeuren van de WilhelminapolderHij vertrok in 1895 naar Sommelsdijk. We zijn in de tijd beland dat de meekrapcultuur ten einde liep en de sui kerbieten iri opkomst waren. Marinus Jacobus Vis, de opvolger van zijn va der op Kraayenstein, werd in de Wilhelminapolder geboren in de gemeente Kat- tendijke, evenals zijn broer Willem. Beide broers huwden in 1898 met twee zusters, respectievelijk Petronella Elisabeth en Jeannette Maria de Oude. Op Kraayenstein maakten hun ouders toen ruimte voor Marinus, zelf vertrok ken ze naar de Ring te Haamstede (thans Foto Berge)Oom Simon en een on getrouwde tante vertrokken in hetzelfde jaar van de boerderij aan de Meel dijk (het latere „Mon Plaisir") naar de Burghseweg om daar in een nieuw huis te gaan rentenieren (naast het oude moolhuis) Tussen 1883 en 1890 of tot 1893 woonden geen leden van de familie Vis op Kraayenstein. De boerenknecht, Marien van Graafeiland (den Outvester) en zijn vrouw, Johanna Bakker, woonden in het bouwvallige slot (en ook in het nieuwe?) om voor Vis een oogje in het zeil te houden. De nieuwe bewoners van Kraayenstein, M.J. Vis en zijn 14 dagen jongere echt- 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 21