Heilige Drie Koningen in Keulen 58 5) Onze Lieve Vrouwe in Einsiedeln 36 Onze Lieve Vrouwe op Zee 36 Rome 29 St. Lieven in Gent 25 St. Adalbert in Egmond 21 Onze Lieve Vrouwe in Halle 17 St. Adriaan in Geraardsbergen 15 Onze Lieve Vrouwe in Amersfoort 11 Onze Lieve Vrouwe in Aken 7 Heilig Bloed in Wilsnack 4 Santiago de Compostella 4 St. Adriaan in Dreischor 3 Onze Lieve Vrouwe in Aardenburg 3 Onze Lieve Vrouwe in Parijs 2 Jeruzalem 2 St. Antoine-en-Viennois 1 St. Marcus in Venetië 1 Heilig Kruis in Tholen 1 St. Hubertus in de Ardennen 1 St. Matthias in Trier 1 St. Nicolaas te Bari 1 Onze Lieve Vrouwe in Luxemburg 1 Heilig Kruis in Kranenburg 1 281 Opvallend zijn de vele bedevaarten naar Keulen. Ook in Goes en Reimerswaal werden veel strafbedevaarten naar de Heilige Drie Koningen in Keulen opge legd. Keulen was ook in de andere Nederlandse steden een veel gekozen bede vaartsoord en van de dichtsbijzijndeniet binnen de Nederlanden gelegen bedevaartsplaatsen worc^t deze het meest genoemd. De hoge plaats van Onze Lieve Vrouwe op Zee wordt vooral veroorzaakt, door dat deze bedevaart bij uitstek werd opgelegd aan meer personen tegelijk, in 1508 zelfs aan negen personen. Ook St. Lieven in Gent komt met 25 veroor deelden hoog uit de bus, zie ook hierna. De bedevaartplaatsen in de Nederlanden maken 47 uit van het totaal, een duidelijke voorkeur, die zelfs Leiden met 44 overtreft. Verdelen we het totaal van 144 bedevaarten verder, dan zijn daarvan 62 naar de Zuidelijke Nederlanden en 72 naar de Noordelijke. De Duitse bedevaartplaatsen maken 25 uit van het totaal, wat vrijwel overeenkomt met het gemiddelde in de Hollandse (met uitzondering van Dor drecht, Leiden en Gouda) en Zeeuwse steden (circa 27 Franse bedevaart plaatsen waren in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitse weinig populair. Ze maken slechts 1 uit van het totaalDe reizen naar Rome waren ook in Zierikzee vrij groot, maar het percentage van ruim 10 blijft toch achter bij het gemiddelde van ruim 16 in alle Hollandse en Zeeuwse steden. Naast Keulen kan ook Einsiedeln in Zwitserland duidelijk aangemerkt worden als een „specialiteit". Met een kleine 13 komt het vrijwel overeen met het gemiddelde van 12 voor alle Hollandse en Zeeuwse steden. Van Herwaarden concludeert dat er in Holland en Zeeland (met uitzondering van Dordrecht en Leiden) een duidelijke voorkeur was voor Duitse en Neder landse bedevaartplaatsen en de Zierikzeese cijfers onderstrepen dat. In de Zuidelijke Nederlanden waren vooral Franse bedevaartsoorden in trek 6) 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 28