Claes Coman Wittenzon had zijn vader gedreigd met een vogelaar (soort steen werper) te doden. De vierschaar van Zierikzee had hem veroordeeld tot een boete van 20 Vlaamse ponden voor de baljuw en een bedevaart naar Sint Pie- ter en Sint Paulus in Rome of 10.000 gebakken stenen voor de kerk. Hij was ziek en zwak en wendde zich daarom tot het Hof van Holland om gratie. Isa bella van Portugal, regentes namens haar echtgenoot Philips de Goede, schold hem in 1444 de bedevaart naar Rome kwijt 13) Airnt Airntsz. had goederen waarop hij geen recht had, verkocht aan zijn broer Pieter. Het Zierikzeese gerecht had hem veroordeeld tot een bedevaart naar Sint Pieter in Rome. Philips de Goede verleende hem gratie in 1446 14) Hetzelfde kregen de broers Jan Jacop en Mathijs Jacop Broerenzdie enkele misdaden hadden gepleegd in 1455 15) Willem Pieterszone de wever, veroordeeld door de Zierikzeese vierschaar we gens het 1s nachts afpersen van geld van zijn vader en van het stelen van een harnas, werd veroordeeld tot een bedevaart naar Rome en naar Sint Nico- laas (te Bari) en tot een boete. Philips de Goede schold hem de bedevaart in 1458 kwijt 16) Van de in de Zierikzeese registers opgetekende vonnissen werden in totaal 29 personen veroordeeld tot een bedevaart naar Rome. Bij twintig van hen werd aangetekend dat ze naar de kerk van Sint Pieter moesten. Degenen die naar Rome moesten, hadden in de meeste gevallen vrij zware delicten gepleegd Het bezorgen van overlast aan de ouders valt in het bijzonder op, evenals het beledigen van overheidsfunktionarissen. Zo had Clais Dancke Pier Heinez. in 1494 zijn vader uitgescholden en be dreigd met een mes 17)Nele Heyne Woudeszone had zijn moeder in 1499 met een stok geslagen en de ramen van het ouderlijk huis vernield 18)Stoffel Jansz. maakte het helemaal bont. Hij had 's nachts bij een vrouw, wonend bij het Bagijnhof, de gordijnen van haar bed stuk gesneden en haar meege sleept aan haar haren. Hij werd verbannen voor tien jaar en moest in die tussentijd een bedevaart gaan maken naar Sint Pieter in Rome. Of hij die bedevaart is gaan maken valt te betwijfelen, want nog diezelfde dag werd hij voor een ander delict eeuwig verbannen op straffe van ter dood te zullen worden gebracht 19) Voor Neele Pier Heyne Pauweese en Bouwen Hugezde weverzwager van Chaer- lot de moelenaer, was er geen ontkomen aan. Ze hadden overlast bezorgd in het Gasthuis en in het huis van Blanc Jan in de Hem gooiden ze de pannen en potten op straat, ze gingen daarna naar de huizen van Joris de Brabander, Jacob Westlant en anderen en hielden ook daar flink huis. Ze werden gestraft met onder meer een verbanning van tien jaar. Ze mochten eerst weer terug komen als ze bedevaarten naar Rome en naar Santiago de Compostella hadden gemaakt op straffe van ter dood te worden gebracht 20) Arent en Cornelis Lievenszoen hadden kennelijk nog een appeltje te schillen met hun broer Claes. 's Nachts kwamen zij op de Balie voor zijn huis, waar ze al scheldend met messen staken en stenen door de ramen naar binnen gooi den met het doel hun broer te pakken te krijgen. De schout, Harrent Jans- zoen, kreeg de twee broers niet tot bedaren, ze bedreigden hem zelfs. De vol gende dag presteerde Arent het zelfs om niet alleen zijn broer uit te schel den, maar ook de heren van het gerecht. Op 19 juli 1499 spraken zij vonnis. Elk moest 60 Vlaamse ponden betalen aan de baljuw en 10 Vlaamse ponden aan de stad, aan de kerk moest ieder 10.000 stenen leveren. Arent werd vijf jaar verbannen en moest op bedevaart naar Sint Pieter in Rome. Cornelis werd drie jaar verbannen en moest naar St. Antoine-en-Viennois 21). Oele Reylofz.woonachtig in Brouwershaven, wilde de stad via de Nobelpoort 30

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 32