Zierikzee naar deze plaats vrij gering, slechts vier. Eén van de veroordeelden was Huuge Erbout Wittenz. uit Elleraeet, bijgenaamd Huge de duvel, die 's nachts in 't Vrije kwam. Daar forceerde hij de deur van het huis van Pier groten hongere en jaagde hem en zijn vrouw uit hun huis. De Zierikzeese vierschaar veroordeelde hem op 22 maart 1499 tot boe tes van 60 pond voor de baljuw en 10 pond voor de stad. Naar zijn poorter schap zou een onderzoek worden ingesteld. Was hij inderdaad geen poorter, dan moest hij het dubbele betalen. Voor zonsopgang moest hij de stad verla ten en mocht pas na tien jaar weer terugkomen, nadat hij een bedevaart naar Sint Pieter in Rome en naar „Sinte Jacobs in Galissiën" had gemaakt en daar van een deugdelijk bewijs had overgelegd op straffe van de dood 25) FRANSE BEDEVAARTPLAATSEN Van Herwaarden vond in het archief van het Hof van Holland een bedevaart naar Chartres, waar een zwart madonnabeeld bewonderd kon worden door de pel grims. Jan die glasemaker werd door het gerecht van Zierikzee veroordeeld tot een jaar verbanning en een boete van tien pond voor de baljuw, omdat hij overspel had gepleegd en zijn vrouw en kinderen had verlaten. Jan pleitte voor gratie, hij was een arm man en „zeere belast mit wij ff ende mit veel kinderen", die tot armoede zouden vervallen. Isabella van Portugal, regen tes namens Philips de Goede, verleende hem in 1444 gratie onder de belofte van Jan „hem te beteren ende te leven als een goet man sculdich is te leven". Wel moest hij de boete van 10 pond betalen 26) Engel Pier Leyezen Gillis Gillis Bouwenszwerden in 1490 veroordeeld we gens het afnemen van geld. Ze moesten aan de baljuw elk 20 pond betalen en drie pond elk aan de stad. Ze moesten „ruinen poert ende poertambocht bider zonne" en een jaar lang wegblijven. Engel moest op bedevaart naar Sint Ni- colaas „ten hoesten baerne" (Bari, Zuid-Italië) en Gillis naar de Notre Dame in Parijs. Kwamen ze de straf niet na, dan zouden ze een hand verlie zen 27) Heynric Jacopz. uit Haamstede, alias rentemeesters Heyne, werd in datzelfde jaar veroordeeld wegens overspel tot een boete van tien pond voor de baljuw. Aan de kerk en aan de stad moest hij elk 5.000 stenen leveren. Tot slot moest hij op bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe in Parijs op straffe van het afkappen van zijn hand 28) St. Antoine-en-Viennoisin Zuid-Oost-Frankrijk, komt slechts eenmaal voor. De veroordeelde -Cornells Lievenszoen- noemden wij reeds bij de strafbede- vaarten naar Rome. DUITSE BEDEVAARTPLAATSEN De verste bedevaartplaats in Duitsland die we in Zierikzee vonden, is het Heilig Bloed te Wilsnack. In 1506 vertrokken Philips de Schone en Johanna van Aragon met De Juliaen en 42 andere schepen van de rede van Zierikzee naar Spanje. De Juliaen stond onder bevel van de rijke Zierikzeese reder Jacob de Huybert 29)Eén van de andere schepen was Den Hubert. Cornells Piersz., Cornells den Noele en Yeman Heijne Waerdenszone hadden afgespro ken met de kapitein van Den Hubert, Willem Jansz., om mee te varen. Zonder de kapitein erin te kennen bleven ze echter aan land. De vierschaar veroor deelde hen tot boetes van elk 20 pond voor de baljuw en elk drie pond voor 32

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 34