WOORD VOORAF Met bijzonder veel genoegen en met niet minder trots bieden wij u deze keer het vijfde nummer aan van het historisch jaarboek „Kroniek van het land van de zeemeermin". Dank zij belangeloze medewerking van talloze auteurs zijn wij als redactie in staat geweest gedurende vijf achtereenvolgende jaren dit jaarboek boven water te houden; de doem van de meerman gold niet het jaarboek! In deze tijd van krappe marges en nivellerend denken blijkt de belangstelling voor het bijzondere uit het verleden van de eigen omgeving voldoende groot te zijn. Een verleden dat misschien niet zo relevant is voor het gebeuren in onze tijd, maar in bepaald opzicht toch van belang om de gecompliceerde puzzel van onze gewestelijke (en nationale) geschiedenis compleet te maken. De vele enthousiaste reacties van lezers hebben ons als redactie gesterkt om met het samenstellen van nieuwe jaarboeken door te gaan. Te veel ook ligt nog verborgen in de herinnering van mensen die een andere tijd hebben meegemaakt; veel historisch materiaal in particuliere en overheidsarchieven ligt onontdekt en/of onbewerkt grijs te worden. Wij hopen zeer dat in de komende jaren velen ertoe zullen komen om gebeurtenissen uit het oudste en jongste verleden van Schouwen en Duiveland te verhalen. De inhoud van dit lustrumnummer is bijzonder gevarieerd: naast het verhaal over de verering van de heilige moeder Anna en een beschrijving van de mid deleeuwse strafbedevaarten vindt U bijdragen over de geschiedenis van de landbouwhavens van Schouwen-Duiveland, het slot Kraayenstein te Burgh ên de waterleiding, die dit jaar haar 10e lustrum viert. Verder enkele dagboek fragmenten die de situatie in mei 1940 beschrijven en uiteraard een bijdra ge over onze streektaal, waarbij een hartverwarmende brief van „Wullum". Tenslotte danken wij de auteurs voor hun spontane medewerking en hopen dat de lezer ook aan dit jaarboek veel plezier zal beleven. Redactiecommissie Jaarboek 1980 van de Vereniging Stad en Lande van Schou wen-Duiveland W.P. de Vrieze, voorzitter Drs. J.P.J. Lokker Ir. A.F. Sandbergen, penningmeester H. Uil, secretaris A.C.W. van der Vet Dr. A. de Vin Mevrouw J.C. Reitsma-dAncona heeft om gezondheidsredenen moeten besluiten, haar functie als voorzitster der redac tiecommissie neer te leggen. De commissie betreurt haar besluit maar aanvaardt het en wil op deze plaats mevrouw Reitsma, die aan de wieg van het jaarboek heeft gestaan, van ganser harte danken voor haar steeds inspirerende ac tiviteiten. 3

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 5