HET SLOT KRAAYENSTEIN TE BURGH DOOR W.P. DE VRIEZE Aan de Kraayensteinweg nummer 25, in de vroegere gemeente Burgh, staat de voorname hofstede „Kraayenstein" van de familie J.J. Dalebout-van der Weel. Dit gedeelte van Schouwen-Duiveland heet Burgh en Westland-polder en maakt tegenwoordig deel uit van de gemeente Westerschouwen. Oorspronkelijk was „Kraayenstein" een kasteel, omzoomd door een binnen- en een buitengracht. Deze zijn grotendeels nog aanwezig. In het veldboek van 1792 van het Burgh Ambacht, zoals deze polder vroeger ook werd genoemd, wordt het derde bevang 1) aangeduid als het „Slotbevang" of „Kleine Polder". Verdere veldboekgegevens uit de Burgh en Westlandpolder ontbreken. Helaas werd in 1890 door de toenmalige bewoners besloten het eeuwenoude kasteel of landhuis af te breken. Het aan de zogeheten Dingenusweg gelegen oude slot moest plaatsmaken voor het tegenwoordige woonhuis. De westelijke buitenmuur, d.w.z. het deel met de uitspringende erker boven het kelder raam, en de aangrenzende binnenmuren bleven intaktEronder bleven ook de keldergewelven grotendeels in de oude staat. De kamer die daardoor bleef be staan, was het „gouwe leerkaemertje" (een kamer met goudleren behang)Om een oogje in het zeil te houden woonde tijdens de afbraak „den outvester" M. van Graafeiland hier, in opdracht van de familie Vis. De restanten die bleven bestaan, werden in het nieuwe huis verwerkt. De zuidelijke topgevel en de muur aan de zijde van de brug werden op de oude fundering gebouwd, voorzover deze aanwezig was. Een gedeelte van de zuidgevel is gescheurd, juist waar de oude fundering ontbrak door een uitspringend vertrek. De plattegrond van Hildernisse uit 1695 in Rijnlandse voeten (31,4 cm) blijkt wel degelijk zeer betrouwbaar, want de oude fundering van de onge veer 50 m^ kasteel die in 1890 na afbraak niet meer in het nieuwe huis werd opgenomen, is met een eenvoudig prikijzer aan de noordzijde in de tuin te markeren. Het is opvallend dat het oude muurwerk niet uitzonderlijk dik is geweest. Volgens een tijdens de afbraak gemaakte schets door A. Mulder, verbonden aan de voorloper van de huidige Rijksdienst voor Monumentenzorg, waren de muren niet dikker dan 61 cm. Ook blijkt dat het slot oorspronkelijk zo westelijk mogelijk op het ellips vormige eiland stond. Zo is er aan de zijde van de toegangsbrug voor de hoofdingang altijd een open ruimte (pleintje) geweest. De oude maten van het kasteel waren 19,50 x 12,00 meter met aan de noordzijde een inspringen de hoek. De huidige buitenwerkse maten van het royale huis in rode baksteen, opge trokken met muurankers en Jugendstil-gootsteunenzijn 13,50 x 12,00 meter. De voor- en achtergevel zijn identiek in bouwstijl met neo-renaissance ele menten We zullen in dit artikel steeds de spelling Kraayenstein aanhouden. Op de gevelsteen boven de voordeur komt die echter niet voor. De tekst hierop luidt: „Huize Kraayestein. De eerste steen gelegd door W. Vis 22 juli 1890". De naam Kraayenstein werd in de loop der eeuwen op uiteenlopende manieren geschreven. Niet minder dan 17 verschillende schrijfwijzen werden gevonden. 1. Crayestein (Beekman 1300) 2. Krayestein (kaart Blaeu 1644) 3. Craienstein (kaart Blaeu 1663) 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 6