O broeders ontluyct" u oorén hoort met verstant open Volght de voetstappen uwer patronesse bekent 60 Die haer gegeven heeft tot ootmoedicheyt eminent Als thistoriael ons wel doet tvermonden Tot allen druc en tribulatie' heeft zy haer gewert kwelling Ende heeft In alle goddiensticheyt (hoort doirconden") getuigenissen gheleeft. dus wilt oick afleggen tpac der zonden 65 Dus zegge ic noch ter eeren dese waerdige princesse Lof anna moeder die wortel van Iesse. 9 Opt heylich crucen verheffyngendagh H. Kruisverheffingsdag: Men tnavolgende eerst in dichte zach 14 september 1 Lof opperste vader Inder moghentheyf machheerlijkheid Die gheordineert hebt duer u wysheyt crachtich Een zuver maghet een eedele drachte Uuyt den wortel van Iesse zoot blijct waerachtich 5 Ende uuyt den stam van david zyt dit gedachtich Uuyt der zyden van Nathan ghyse voirtbrachte Tot profyt van alle tmenschelyck gheslachte Want soe Johannes Damascenus zeyt fol.90v(!) Soe quam uuyt der zyden van Nathan zachte 10 Eenen met name Levj als scrift verbreyt Den welcke wan twee zonen met wel tbescheyt" duidelijkheid den eenen hiet melchi soe hy doet bekinne Ende den anderen Panther als hy' ons zeyt zie r. 8 Dus uutte Ic den Reghel na myn verstant dinne 15 Lof maghet Maria hemelsche Coninghinne Om tmynder materien voirt te comen Van desen Panthere al zonder schromen Quam den eedelen Perpanthere ydoone" geschikt3 goed Perpanthere wan Ioachim tonser vromen* Voordeel 20 Uuyt welcken Ioachim deser suver blomen Maria Gods weerdighe moeder schoone Es ghesproten, soe de scrift van verthoonen_ Anna die Heylige vrouwe haer moeder was Van Betlehem gheboren tot onzen loone 25 Ende Ioachim van Nazareth alsoe Ic las Dees twee twintich laer onvruchtbaer waren ras Ende baden om een vrucht den god In tshemels tinne Dwelc haer gheschiede na des heeren pas Dus segge Ic ten Love dyen Ic beminne 30 Lof Maghet Maria hemelsche Coninghinne Lof wairdighe Ioachim wiens offerhande Wert onwaerdich geworpen va.n doutaer' tuwer scande altaar Vanden Bischop ysacharom dat ghy onvruchtbaer waert Schaempte dwanc u by u herderkens te 1 ande 35 daer u god doer zynen eynghel de bootscha(p fol.92Dat u Anna zoude baren die daer wert wel begeert Een dochter wiens name ghy onghespaert* zonder er iets aan Maria zult namen (hoort dit belyden) te veranderen Dese zal zyn vaii tsmoeders lichaem heylich gebaert 40 Ende geheylicht blyven tot eeuwigen tyden Dus trect op na Jherusalem om een bevryden Ende wilt Inde Gulden Poerte hinne Daer zal comen u huysvrouwe tuwen_ verblyden Dus zegge ic als ic eerst ghync ontbinne" uitleggenzeggen 45 Lof maghet Maria hemelsche Coninghiniie princen Princesse Maria puer Moeder en maeght Die tot u drie laren vry onversaeght Waert van u ouders Inden tempel ghebracht 68

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 70