Taal en Tongval: Taal en Tongval, tijdschrift voor dialectologie onder red. van J.B. Berns ea.St.-Amandsberg/Amsterdam (geciteerd naar jaargang, jaartal en pagina) (De Vin), Dial. Sch.-D.: Adriaan de Vin, Het dialect van Schouwen-Duiveland, diss. Leiden 1952. Wdb. Ze.dial.: Woordenboek der Zeeuwse dialecten onder red. van Ha.C.M. Ghijsen, Den Haag z.j. (blijkens het nawoord van de redactrice voltooid in augustus 1964). Brieven uut Schouwen Noe! Daer is nae meie eël wat over m'n oöd egae, zoö aard, da m'n ooren d'r nog van ruusse. M'n penouwer ei ligge beschimmele in de schuuve van de taefel, in d'n inkt was op-e stur- keld as 't vet in de panne. Oe noe, want 'k wou log weë wè 's gae krasse om nie uut te kennisse te groeien. Uut te stat aok te boo aot, neem va vi- kansje, ouwste, vlieg t'r ma 's uut; ma ze verhaete d'r bie te schrieven wae nae toe! Dust bimm'n mar ier ebleeve, in ek ma henoote van de weien, landerieën, in de dieken. Ik zu nog nooit zo mooi evonde as noe glaok. Je kan ok nie goed weg vanweege de dis- lerbuusje, in de bonnen. Ik magge d'r op durrep om, in Jaone speel vö kassier in ouw t' administraosje over 't uus- ouwen. De bonnen in kaerten lei zu in 't kammenet bie d'r gouwe slotje in bellen, want zonder aol die papiertjes kaaj' op 'n ouwtje kluuve, in dae bin onze kibbels te weëk voor. Buurman Jan ei z'n blikke perwetkarre" op stal ezet, in trap mee z'n fiets overa op an. Je zie wat mensen op te fiets zitte, mee stieve knieën, omda zu 't trappen verleerd waere vanwegens 't zitten agter 't stuur. Noe komme d'r wè meer auW- toos op te wegt, ma je kan as ik tog hruster kuire as vroeger, zonder van de sokken eree 't ooren, zonder je stam- kaerte te laete zien. Da's wat tie stam kaarten. Dae kaaj' eige overa mee ver- toöne, om te laete zien daaj't wezeluk bin. In ieder eit t'r eëne weetje. Man in vrou'wie is ier inie eëne. Woo! Da dogt 'r bie ons ok eëne. Ie gaf z'n papier om 'n tekstielkaerte te kriegen, in op z'n eige frommelier stieng de naem van z'n vrouwe, in op tie van um, stieng de vrouwe d'r naem. Da gieng nie. Affijn de hekste diengen kaaje mee tie kaerten eleppe beleeve. Dae komt 'r eene bie ons, die dogt dat'n 'n vrouwe ao van 57 jaer. Ma gin waer weet je. Op t'r stamkaerte stieng als geboorte- jaer 1833, zodat marea a 107 jaer op te Iwaenelt was. In daer m'm niks vain, eweete, anders ao m'n, toe z' onderd wier, wè 'n klein feësje aot. Sommegte mensen lei t'r arte op t'r tonge, in zukke gevallen. Jezeas kom vö de taefel, as te man, die te kaerten uutdeelt, voor leest, dat 'n negen kinders tö z'n vol doen eit. „Om naemen bink nie verleege zeit'n, want m'n vrouwe is uut 'n uus- ouwen van tiene, in ik kom uut 'n broed van elleve". De mensen die t'r rond-stae lagge; dat zu nog nie verleerd ge- lokkeg. Saluut! JOöS VAN JAONE. (uit: Zierikzeesche Nieuwsbode 15 augustus 1940 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1980 | | pagina 89