Ben je met de taal en de bewoners van de plaats of streek voor 100% vertrouwd - dit is mijn eigen langjarige ervaring! dan „oor je bie de kroo" en gaan ook alle deuren voor je open. Je kunt dan alles over taal en taalgebruik te weten komen. Dan wordt ook de methode van de observatie, mits toegepast in de trant van „oore, zie in zwiehe" (bij de Zl's in Zieriksee ongetwijfeld een zeer bekende uitdrukking!) een succes. Zonder dit vertrouwen van de be woners en de taalvaardigheid van een Z1 wordt ieder onderzoek, hoe degelijk ook opgezet, een mislukte kans. Het is jammer dit omtrent het onderzoek van Anneke Mol over „de soci ale betekenis van het Zeeuws en het Nederlands in Zierikzee" te moeten vaststellen. De hierboven besproken studie is verricht onder verantwoordelijkheid van het instituut -A. W. de Groot voor algemene taalwetenschap van de Rijksuniversiteit te Utrecht, Biltstraat 20013iZij werd behalve in de hier besproken versie door genoemd instituut uitgegeven in de verzamelbundel „Funktionele Taalstudies" (Utrecht 1980, pag. 24 t/m 65). Voor raadple ging is een exemplaar beschikbaar bij het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, Meelstraat 8 te Zieriksee. Verklarende noten; titels en afkortingen van in de tekst aangehaalde bronnen en geraadpleegde werken 1) In Kron. Zeem. (Sch.-D.) 5 <1980), 120 en volg. publiceerde A. C. W. van der Vet uit haar oorlogsdagboek de aantekeningen over mei 1940. T.a.p. noot 13 is vermeld, dat enkele jaren geleden de gemeente Bruinisse een bundel van haar gedichten uitgaf. Naar mevr. Wiebrens-Beekman (geb. te Bruinisse in 1902) mij persoonlijk meedeelde, verscheen deze bundel in november 1978 onder de titel ,,Uit de oude doos".Mevr. Wiebrens schrijft al poëzie sinds 1934, zowel in dialect als in algemeen Nederlands. Veel van haar gedichten handelen over het leven in haar dorp, in het bijzonder in vroegere jaren. De burgemeester van Bruinisse dacht haar de erenaam „Bruse dichteres" toe. Zelf voegt zij dikwijls aan haar naam de aanduiding „Joanne uut Bru" of „Jo- ane van Bru" toe, o.a. in Nehalennia (bulletin van de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek), afl. 39 (lente 1981), pag. 29. Het aldaar gepubliceerde gedicht ,,Un buurpraetje" is eveneens in dialoogvorm. 2) In; K. en J. Veldkamp, Volkszang-bundel (3e verm. dr.). blz. 30, Groningen z.j. 3) Zier. Nieuwsb. 19 april 1939 geeft als stemmenaantal op de N.S.B. voor Schouwen-Duiveland: 284 tegen 753 bij de Statenverkiezingen van 1935. In dat jaar verkreeg Mussert's partij alleen al te Zieriksee 285 stemmen, één meer dan vier jaar later op het hele eiland. 4) Zie voor de volledige uitslag van Zeeland: L. W. de Bree, Zeeland 1940-1945, deel 1, blz. 55 en volg. (Middel burg 1979). 125

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1981 | | pagina 127