Ziek zijn, beter worden in Noordgouwe Lotgevallen van een klein ziekenhuis op Schouwen-Duiveland, tot de stichting waar van 80 jaar geleden werd besloten*). door W. H. Keikes Grootschaligheid is tegenwoordig troef, zeker als het de gezondheidszorg betreft. Kleine en middelgrote zieken- en verpleeghuizen worden of opgeheven of samengevoegd tot aanzien lijk grotere eenheden. Ook het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee werd nog niet zo lang ge leden bij een dergelijk proces betrokken. Wie kennis neemt van de voorwaarden waaronder momenteel dergelijke ziekenhuizen moe ten kunnen funktioneren, willen zij reden tot bestaan hebben, kijkt met enige verbazing naar het miniatuur-ziekenhuis, dat gedurende de eerste 50 jaar van deze eeuw te Noordgou we in stand werd gehouden. Alleen door ongebreideld enthousiasme en een vrijwel onbe perkte inzet van bestuur, personeel en „supporters" kon die kleine maar nuttige instelling zich zo lang handhaven. Vergeleken bij moderne ziekenhuizen -- doorgaans kolossen van beton en staal, vaak in onpersoonlijke stadswijken of polders „weggedrukt" doet het complex van het voormali ge ziekenhuis te Noordgouwe welhaast lieflijk en romantisch aan. Vooral de aanwezigheid van groen, veel groen, draagt aan dit vriendelijk beeld in belangrijke mate bij. De initiatief nemers van destijds hadden bijna geen fraaiere locatie kunnen bedenken als juist die schil derachtige wegkruising bij Noordgouwe, waar hoog geboomte het zonlicht tempert. Wat kon het er mooi zijn in het vroege voorjaar, wanneer de tulpen in bloei stonden. De redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode wijdde er in haar nummer van 11 april 1903 een welhaast lyrische beschouwing aan en wekte de lezers op om te voet of per fiets eens naar Noordgou we te gaan en dan vooral de tulpen bij het ziekenhuis niet over te slaan: „De tulpen staan hier en daar in bloei; vooral die bij het ziekenhuis leveren door hare men geling van kleuren een prachtig gezicht op." En: „Zoo Paschen wat lenteweer geeft, zullen fietsers en wandelaars zich niet beklagen, zoo zij een kijkje te Noordgouwe komen nemen." Geen wonder dus, dat het aantrekkelijke terrein aan het einde van de Donkereweg tussen Schuddebeurs en Noordgouwe, waar men in 1901 het oog op liet vallen, bij velen in de smaak viel. Temidden van al dat aangename groen zou bij voorkeur in een „aangepaste" stijl gebouwd moeten worden: „De vorm aan het gebouw te geven stond al dadelijk klaar voor den geest: welke anders dan de villa-trant moest hier gekozen worden? De cottage-stijl was het meest geschikt om weg te nemen het idee, dat nog bij velen in een plattelandsomge ving voorzit, dat in een ziekenhuis een gevangenisleven wordt geleid of een soort menschenabattoir wordt gedreven." Dat het ziekenhuis tenslotte in het nauwelijks achthonderd zielen tellende Noordgouwe kon worden gerealiseerd was in belangrijke mate te danken aan het ijveren van een krachtdadig driemanschap, bestaande uit de burgemeester jonkheer C. A. van Citters, de plaatselijke predikant ds E. L. Nauta en de plaatselijke arts J. L. C. Wortman, die destijds tevens voor zitter was van de Gezondheidscommissie van Schouwen-Duiveland. Daarbij moeten ook talrijke medestanders worden gerekend, die weliswaar iets meer in de V Bij de voorbereiding van deze bijdrage is veel medewerking ondervonden van de heer AL. Patmos, administra teur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1981 | | pagina 91