Een kijkje in de Schutterszaal op 29 maart 1930. Het museum bevond zich, zoals men zietnog in de opbouwfase. besluit genomen om te komen tot de oprichting van een museum. Behalve dat de V.V.V. de aanzet tot deze oprichting gaf, slaagde ze er tevens in de antieke klokken uit de Zierikzeese stadhuistoren, die zojuist van een nieuw carillon voorzien was, voor Zierikzee te behouden. Hiervoor moest een bedrag van f 1600,— op tafel worden gebracht. Deze klokken werden door de V.V.V. levenslang in bruikleen aan het museum gegeven. Thans heeft het antieke klokkenspel, gegoten door de klokkengieterij van Pieter van der Gheyn tussen 1550 en 1554, een plaats gekregen in de klokkentoren van de Zuidhavenpoort. Om tot een grotere ruimte te komen werd besloten het schot op de stadhuiszolder, dat de afscheiding met de „modellenkamer" vormde, weg te breken. Het materiaal van dit eiken houten schot werd overigens gebruikt om er vitrines voor de museale voorwerpen van te maken. Ook besloot het gemeentebestuur twee in 1917 aan het Nederlandsch Historisch Museum te Amsterdam in bruikleen gegeven modellen van hoekerschepen terug te vragen. Dit stuitte echter op problemen. Men had te Amsterdam niet verwacht dat de schepen te ruggevraagd zouden worden en zeker niet op zo'n „korte termijn". Bovendien hadden de schepen een kostbare restauratie ondergaan. Overigens kon men het Zierikzeese standpunt wel enigszins begrijpen en tenslotte werd overeengekomen dat het grootste model in Amsterdam zou blijven, mede daar dit model net in een catalogus van het Amsterdamse mu seum was afgedrukt, die reeds overal verspreid was. 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 103