a. het feit dat Sommelsdijk nog een enclave had tussen Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel, hetgeen bewijst dat ook het latere Oostflakkee althans voor een deel lange tijd Zeeuws gebied is geweest. Een gedeelte van deze enclave was na melijk .betwist" gebied, zodat het gemeenschappelijk bezit van Holland en Zee land bleef (a.w. 1, blz. 8); b. het nog steeds voorkomen te Sommelsdijk van de wapensteen Holland-Zeeland (a.w. 2, blz. 22 en 63; zie ook Landheer, blz. XVII); De grenspalen „Holland-Zeeland" op de grens van Middelhamis en Sommelsdijk bewijzen onomstotelijk dat Som melsdijk vroeger tot Zeeland behoorde. (Foto: J. D. C. Berrevoets). 4. Omtrent andere plaatsen op Overflakkee valt het volgende te vermelden: c. Dirksland of Diederiksland, voor het eerst vermeld in 1229, is waarschijnlijk ge noemd naar Diederik van Zierikzee. Mogelijk zal dus een Zeeuw aan de histori sche wieg van dit latere Westflakkeese dorp gestaan hebben (a.w. XVI); d. De plaat waarop het latere dorp Herkingen (haarken) ontstond, werd in 1415 door Jan van Beieren o.a. aan Jan van Renesse ter bedijking afgestaan.22) In de eerste helft van de 18de eeuw was mijn waarschijnlijke voorvader Nehemia den Vin veerman vanuit de buurtschap Maaje bij Dreischor naar Herkingen. Ook deze feiten bewijzen onmiskenbaar de kontakten van Overflakkee met Zeeland, in het bijz. Sch.-D., in vroeger en later tijd; e. Het dorp tenslotte, dat ontstond door afsluiting van De Hals en Scharrezee, waar- 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 123