door Overflakkee met Goeree verbonden werd, Stellendam, 23) had eveneens vanaf zijn prille begin kontakten met Schouwen-Duiveland. Na de definitieve aan eensluiting van beide eilanden werd in 1765 de eerste ambachtsheer van Stellen dam mr. Iman Cau, telg uit een notabel Zieriksees regentengeslacht, die in de eerste helft van de 18de eeuw vele belangrijke functies in het bestuur en gildewe- zen van stad en lande van Schouwen uitoefende. Naar zijn vrouw, Adriana Agatha van Bueren gezegd van Rechteren, werd een van de nieuwe polders bij Stellen dam de Adrianapolder genoemd. Aldus zijn levensbericht in: P. D. de Vos, De Vroedschap van Zierikzee, blz. 625, nr. 269 en blz. 627. Later werd in Stellendam naar mr. Iman Cau de Iman Caustraat genoemd; 5. Voor het voormalige eiland Goeree of West-Voorne zijn de historische banden met Zeeland evenzeer duidelijk, aangezien ,,de Heeren van Voorne, als de rechtmatige ei genaars er van erkend werden", aldus Marinus Anthony van Weel in „Het dialect van West-Voorne", p. 1 (diss. Amsterdam 1904). Zijn t.a.p. vermelde citaat uit Van Alke made, Beschrijving van de stad Brielle, p. 166 en volg. over een mogelijk bestaand heb bende nauwe verbinding tussen Goeree en Schouwen, zodat de „wederzijdse Inwoon- deren,... den anderen wel eer konden toespreken", berust volgens hem op overlevering (a.w„ p. 2), en dus op een legende; 6. Ook voor een aantal landbouwbegrippen komt Goeree-Overflakkee geheel met Zee land overeen. Landheer, blz. XXV, wijst op het gemet als landmaat, dat evenals in Zee land op dit voormalige eiland in verschillende varianten voorkomt. Merkwaardig is, dat juist het Sommerdieks Sommelsdijks) gemet in grootte het meest overeenkomt met het Zeeuws gemet 2/5 ha.). Ook het boerenhuis noemt hij op gezag van J. H. Gal- lee, Het boerenhuis in Nederland, blz. 70 en volg. van „het Zeeuwse type". Tenslotte de boerenwagen op Overflakkee, die geheel in overeenstemming met Zeeland (behalve Zeeuwsch-Vlaanderen) de disselboom had. Verg. M. K. Buth in Kron. Zeem. (Sch.-D.) 6 (1981), blz. 9; 7. Het laatste argument dat wij in dit verband bespreken is niet alleen historisch, maar ook dialectologisch en stamt nog uit deze eeuw. Wdb. Ze. dial. blz. 218bgeeft als be tekenis voor d'eilanden in het bijz.: de Zuidhollandse eilanden. Voor verschillende re gio's in Zeeland en ook voor Goeree-Overflakkee wordt deze betekenis vermeld. Voor Middelhamis en Sommelsdijk wordt daarbij de opmerking geplaatst: „Hier ter plaatse wordt met d'eilanden bedoeld de Zuidholl. eilanden ten noorden van Goeree- Overflakkee; het eigen eiland wordt nog min of meer tot Zeeland gerekend". Wanneer we bedenken dat dit woordartikel is opgenomen in de eerste aflevering van het Zeeuw se Woordenboek, die voor 1960 verscheen, moet deze betekenis in de beide Flakkeese plaatsen op zijn minst de hele eerste helft van de 20ste eeuw bekend gebleven zijn.24) Een overtuigender argument voor de hereniging van Goeree-Overflakkee met Zeeland lijkt ons niet denkbaar. Want Goeree-Overflakkee bleek al gedurende de hele middel eeuwen en nog een tijd daarna juridisch, kerkelijk en administratief voor een belang rijk deel met Zeeland verbonden. Later werd het steeds meer Hollands domein. Een korte hereniging met Zeeland van 1798 tot 1801 door de opneming van het toenmali ge eiland in het Departement van de Schelde en de Maas met Middelburg als hoofdstad (zie bij Landheer, blz. XVIII) had de wrange bijsmaak van de druk van een vreemde overheerser. Reden te meer voor welke volgende regering ook een democratisch prin- cipevoorstel uit 1979251 uit te voeren, waarvoor de bevolking van Goeree-Overflakkee zich een en andermaal in zeer positieve zin heeft uitgesproken .26) Dit ligt nog des te 122

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 124