„Op z'n Flakkees gezeit 30 april, de inhuldiging voor de TV bekeken en 't verhaal daarna Dun Munheersenaer in Sommerdie- ker is van nuus uut un Oranjeklangte. Je wier ut mit tu paplepel ingegeve. Mar ik weet niet of tat ut nog zoe' is, wangt sind tien tied, is tur hêêl wat ver- angderd. Wat un Oranjestad was Amsterdam niet, in vroeger tied, in wat un troep oproerkraoiers wazze dur noe niet. De goeje niet te nae gesproke oor. Konun- gin Juliana wier nog uutgejaauwd sind ze an ut praeten was, ze vroeg ut nog, of ze stille wouwe weze, .mar nee oor, dat schorriemorrie gieng te kêêr as wilde. Un groat schangdaol, dat heit Juliana zeker niet verdiend. In dan 's aevuns wou die kraekers nog za: Dit was onze bedoeling niet. Jae dat kan noe wel oor, mar ze hao ut toch zeker wel uutgelokt- In noe kan ik best begriepe dat ut al- lemaenselijk beroerd is, as je mit éèn of twêê kinders of nog méér op un zoldertje zit. Mar doet tan zukke diengen niet juust op een dag as het voor een aore een fêêstdag zou kanne weze. Wangt tan bedaarf je ut voor iederéén in zelf krieg je dur toch gien huus mee. Het verhaal van vrouw Buth (fragment) 't Was Augustus 1933 in toen vroege ze aregus of ter iemangd nae de Ko- nunginne wilde. Dur was un défilé in ut Amsterdamse stadion in je most opstelle op te Konunginnewegt. Amsterdam, niet bie de deure in je most ut zellef betaele. Un ribbe uut je lief. Nee... dur was niet veul liefheb berij voor. Tot Mertientje v. d. Doel zei: dat doew ik tan wel. Ze docht tan gae 'k gelieke us nae kennussen die in de buurte van Amsterdam weune. Daer wil 'k toch oak wel us kieke. Dus vrouw Buth, toen nog Martientje, gieng mit tun trem tot te Rozestraete in Rotterdam, vandaer uut nae Amsterdam mit un spoor. Ze kwam in Amsterdam aan het Cen traal station. Waer moest ze noe heen? Ze zag taer un kro meisen van dur leeftied in docht 'k zal us vraege mus- schien motte heulje dur oak wel heen. In laete ze dur noe heen motte. O, wij komen hier dichtbij vandaan, dus we hebben nog niet ver gereisd. Jae, zaag ik, mar ik mot tat dat koffertje nog kwiet, dat kan je hier toch inun depot of zoa doewe. Ze giegelden een beetje, zoen'n boeretaeltje, dochte ze zeker, dus gieng ik mar op zun hollangs vaorder. 'k Had in ieder geval maats. Wangt al léén, daer zag ik niet veul broad in. Mun kwamme op te Konunginnewegt in daer zag ut zwart van de maansen. Mun moste om 3 ure opstelle, mar 't wier zes ure. O, héérs docht ik in ik mot nog vrom mit tun trein. Hoe mot tat schip strangde? 'k Had mun koffertje nog bie mun, dat kon ik ommers niet kwiet mit aol die drukte op tat station. Mar die meisjes zei je: wij dragen het om de beurt, we vinden jou zo 'n kraan om daar zo'n grote reis voor te maken. Toen we dan oak in ut Stadion kwam me, was het één maansenzéè. Aolles was in vollen gang. In ik zag al gaauw de héle koningklijke familie zitte. Konungi^L-Moeder Emma in Konun- ginne Wullemina, Prins Hendruk in Ju- liaantje. Dat was toch un gebeurtenis in mun leven, zei vrouw Buth, dat vergeet 'k noait méér oor. Mar voordat te mun 's aevunds in dun trein zatte was ut over elleve. 'k Gieng un knijpe oor. Mar die meisjes gienge nog un nentje mee in ze zouwe mun oaf komme haele. Mar ver geet het mar, op te plekke awer ik mos weze stong gien maans te wachten, al léén docht ik, gae 'k tan mar mit tie bus mee. Mar die ree vo mun neuze weg. 'k Stong dur gekloft op as je dat mar weet. In wat noe, loape mar in nae de naemborretjes kieke. (T. /-/. v. d. Vad in:Eilandennieuwsmei 1980). 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 128