D. B. P. Zuurdeeg (geb. Leiden 28 april 1825 - overt. Zierikzee 20 december 1891). (Repr. Foto Verschoore. Zierikzee) Verloskundige verslagen; visitaties Na de in 1822 verzochte schiftelijke verslagen zijn van 1839-1841 door de departementale commissies van geneeskundig toevoorzicht aan alle verloskundige medewerkers in den lan de gedrukte formulieren verstrekt ter notering van de jaarlijks verrichte verlossingen. Op deze omvangrijke statussen 90 bij 60 cm)30) waren kolommen, aangevend de ouderdom, het temperament (flegmatisch, sanguineus, cholerisch of gemengd), alsmede de gezond heidstoestand tijdens de ,,zwangerheid"der vrouw, de aard van het voorliggend deel, de kracht en de frequentie der weeën, de duur der baring, het natuurlijk of kunstmatig verloop (met de hand of instrumentaal), de toestand van het kind post partum, de eventuele doods oorzaak, mogelijke complicaties en de aard van het nageboorte-tijdperk. Wij kennen uit deze verzameling documenten de namen der vroedvrouwen en vroedmeesters, alsmede der doctores artis obstetricandi in geheel Zeeland (uiteraard ook in de andere provincies) en de getallen der door hen verrichte verlossingen in de jaren 1840 en 1841.31) Hiernaast weten wij uit de jaarlijkse visitatie-verslagen van de plaatselijke en de departemen tale commissies van geneeskundig toevoorzicht in deze tijd iets over de werk-en uitrustings kwaliteiten van de verschillende verloskundige medewerkers. Gunstig waren de rapporten betreffende de vroedmeesters en vroedvrouwen te Zierikzee, en eveneens over de vroedmeeesters J. M. Keiler te Oosterland en De Moor te Nieuwerkerk. Negatief daarentegen waren de bevindin gen bij de chirurgijn Comelis Levin de Graaft) en de vroedvrouw Dina Klinks te Ouwerkerk. Uit de bovenvermelde formulieren van de Zierikzeese verloskundige medewerkers kunnen de hier volgende getallen der door hen verrichte bevallingen33) worden genoteerd: 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 41