Tabel 1 1840 1841 normale bijzondere normale bijzondere Aletta van Meerendonk 40 3 60 2 Pieternella Kouwen 12 - 10 - H. L. van Duyl 48 5 49 5 J. L. During 37 6 78 4 Dr. F. Keiler 42 6 51 4 Pietemella Kouwen gaf over de maand januari 1842 nog 10 normale partus op. In het archief van de plaatselijke commissie voor geneeskundig toevoorzicht vinden wij later enige keren de door haar ingeroepen hulp der doctores obstetricandi. De heer Zuurdeeg verzuimde het insturen zijner verslagen. De in deze tabel genoemde Dr. J. L. During kwam in 1840 uit Middelburg, en keerde in 1842 daarheen terug.34) Van de bijzondere gevallen in 1840 waren er 14 forceps wegens te nauw bekken, te groot hoofd en/of te zwakke weeën, een hydrocephalus, een kind met misvormingen van de neu- raalbuis en gespleten verhemelte, tweemaal „stuipen", een kering, in 1841 zes forceps, twee voet-, een schouder-, twee dwarsliggingen met de daarbij vereiste keringen en drie doodge borenen. Dr. Keiler assisteerde tweemaal de vroedmeester During te Zierikzee35) (kering), eenmaal De Moor in Nieuwerkerk (forceps) en tweemaal Kardol in Bruinisse (een forceps, een kering). De vroedmeester Van Duyl riep eenmaal de hulp in van Dr. H. Goemans voor een langdurige partus bij een „cachectische" (in slechte lichamelijke toestand verkerende) vrouw en van Dr. J. N. Boom36) bij een verbloeding. Ook de jaarverslagen van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzicht aan het college van B. en W. van Zierikzee en aan de provinciale commissie geven in de door de doctores artis obstetricandi verrichte bijzondere verlossingen soms een verrassende ca suïstiek. Dr. Keller deed in 1859 te Dreischor versie en extractie bij een geval van placenta praevia, waar tevoren door de verloskundige De Wilde een lucht- of blaastampon was inge bracht, en redde zo ternauwernood de bijna uitgebloede vrouw. Verder geven deze jaar verslagen onder meer nog een aantal gevallen van uitgezakte navelstreng met de daarbij toegepaste handelingen. Alles tezamen een beeld van de huiselijke, in zekere zin heroïsche verloskunde in die tijd. Afzonderlijke vermelding uit de bevolkingsregisters verdienen - als „vrolijke" noot - twee onwettige geboorten tij dens de kermisdagen van 1845: op 3 september bij een gitaarspeelster uit Gorredijk en op 7 september bij een liedjeszangsteruit Rotterdam. Aan het eind van het jaar 1851 werd het geneesherencorps hier nog versterkt door Dr. Hendrik Goemans 3?) een zoon van Dr. Hubrecht Goemans. Op 12 januari 1852 antwoordt de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzicht op een landelijke enquête van de Commissie voor de Verloskundige kring te Amsterdam over de in de laatste 50 jaren verrichte sectiones cesariae, dat deze operatie hier slechts eenmaal in het jaar 1851 door haar voorzitter Dr. F. Keiler werd verricht in Dreischor, helaas met ongunstige afloop voor moeder en kind. Een „visum repertum" van 31 januari 1852 van de genees-, heel- en verloskundige C. van de Wetering te Brou wershaven betrof de beoordeling van een dood kind, geboren 11 december 1851 te Zonnemaire „in het secreet", daar door de moeder opgevangen en met de nageboorte samengevouwen en gestoken in een zak, die zij bij zich 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 42