Behandeling. Alle welke genoemde verschijnselen waarbij het gevaar voor het leven van het kind moet gevoegd worden, mij zoo veele Indicantia tot het gebruik der Forceps (von Sieboldt) schenen te zijn. die ik dan ook. ofschoon met groote moeite, heb kunnen appliceren: zoo dat deze kunstbewerking is bekroond geworden met een meest gewenschten uitslag. Uitslag der verrichtingen. Zijnde de afgematte en geheel en al werkelooze vrouw binnen den tijd van één uur van een oogenschijnlijk dood. door het toebrengen echter van eenige daartoe algemeen bekende en gebezigde middelen spoedig het levend kind verlost: de ontbinding der nageboorte door de natuur bewerkt en na korten tijd gelukkig uit het kraambed hersteld aan hare betrekkingen hergeven. 2. Mietje de Lange, Huisvrouw van dhr. I. Steijnbuch. Bij ons bezoek in den avond van den 7 Junij vond ik haar buitengemeen pijnlijk, vooral in de heupen, naar haar zeggen was zij op het einde harer 2de zwangerschap: - na gedaan onderzoek bleek het mij. dat het ost. uter. ge noegzaam verwijdert en de vliezen een scherppuntig ongeregeld gezwel vormden, waarachter zich een min of meer zacht, tot hiertoe echter onkenlijk deel voordeedt: - ik besloot het water te ontlasten, om mij van de ware positie te kunnen verzekeren, waarna het mij dan ook al ras bleek, dat het kind zich met de regter schouder in het centrum van het bekken voordeedt in de 2e Posit, ik ging alzoo ten spoedigsten over tot de keering zocht de voeten van het kind. keerde hetzelve en volbragt op deze wijze de verlossing: zoo dat ik binnen weinige ogenblikken de moeder met een levend kind verheugde, haar spoedig en gelukkig van de nageboorte ontlaste en binnen korten tijd vol maakt hersteld aan haren huisselijken kring wedergaf. 3. Elisabeth de Kater. Huisvrouw van den Weleerw. Heer H. W. Le Sage ten Broek*. Bij mijne komst verhaalde men mij, dat zij op het einde van de achtste maand harer elfde zwangerschap onver wachtse!) en buitengewoon spoedig van een levend kind verlost was en sinds eenige oogenblikken hevig vloeijde; Bij onderzoek bleek het. dat er veel bloedverlies zoo in als uit wendig plaats hadt- eene atonische uitgezette toestand der baarmoeder aanwezig was en de Placenta zeer hoog in fundo uteri grotendeels nog vastgehegt was. Ik diende haar dadelijk 2 a 3 m een haustus R. sol. mur. ferri comp., vini opii arom. en tinct. cinnam. toe, appliceerde koude omslagen om den buik en na vrugteloos eenige oogenblikken naar gunstiger wending dezer verschijnselen gewacht te hebben, besloot ik, daar de vrouw van een zeer laxe en flaccide constitutie zijnde, bij voortdurend bloedverlies, een zeer kleinen snellen Pols hadt en hevige animi deliquia ondervondt. om zoo spoedig mogelijk, na alvorens eene groote hoeveelheid gestold bloed uit het orifium uteri verwijdert te hebben, de placenta voorzichtig van de uterus af te scheiden, met de hand te vatten en alzoo naar buiten te brengen, welke gevaarvolle kunstbewer king mij eindelijk toch onder eene voortdurende haemorhagia en de geweldigste benauwdheden gelukte: - waarna niet alleen deze gevaarlijke toevallen, maar ook de vrouw onder eene corroborerende Indicatio ther. en wel toege paste Diaeet boven verwagting spoedig herstelde. Elisabeth Groeneveld de Kater. Haar echtgenoot was toen predikant te Noordgouwe. Zie Van der Baan (1891), p. 161-62. 4. Elizabeth Wevers, huisvrouw van Hendr. Roodes. In den avond van den 11 September bij haar geroepen bleek het mij bij onderzoek alles overeenkomstig te zijn aan no. 2. - met uitzondering alleen dat zich hier de linker schouder praesenteerde in de 1st. Positie. Kunstbewerking als bij no. 2. - Zijnde het kind dood geboren, de ontbinding der Nageboorte en de herstelling uit het Kraambed gelukten voor- spoedig.- 5. Roka van Setten. vrouw van Jan Priester. Vroeg in den morgen van 16 October geroepen bleek mij na gedaan onderzoek, dat de navelstreng uithangende en koud was. het kind alzoo dood was en met den buik in het centrum van het bekken voorkwam, de vrouw onder vondt de hevigste dolores. was overigens wel en het kind was sterk in het kleine bekken ingeperst.- Daar het ostium uterinum genoegzaam gedilateerd was. ondernam ik ten spoedigsten op de gewoone wijze de kee ring, die mij moeijelijk gelukte. Het kind werdt dood geboren.- De nageboorte ontlaste zich op de natuurlijkste wijze en de moeder herstelde zeer gelukkig. 6. Adriana Dekker vrouw van Christiaan van Vliet. In den nagt van den 29 November geroepen verhaalde men mij. dat het water reeds eenig uren geleden ontlast was. en de vrouw aan het einde der achtste maand harer zwangerschap zijnde van tijd tot tijd hevige pijnen ondervondt. 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 51