na gedaan onderzoek vond ik de Borst van het kind met de 4de Positie in het centrum van het bekken.- Het ostium uteri was zoo ver verwijdert, dat ik tot de keering-verlossing naar de gewone wijze overging en de moeder zeer ge lukkig verloste van een levend kind, dat door eene spoedige ontlasting der nageboorte gevolgd wierdt.- de moeder herstelde zeer voorspoedig uit het Kraambed. 7. De vrouw van Marinus van Es, te Bommenede. Den 18 December in den voormiddag wierd ik ter adsistentie van den vroedmeester van de Watering bij haar geroe pen, naar welkers verhaal zij voor de eerste maal en ad terminum zwanger was, zijnde het Item bij onderzoek ge- bleeken De vrouw een zeer rigide gestel en een naauw bekken hadt en het kind met de borst zich hadt gepresen- teert; waarna hij onmiddelijk tot de kering was overgegaan, die hem dan ook tot aan het hoofd wel gelukt was; hier echter meer dan gewone tegenstand vindende trachtte hij vrugteloos bij herhaling zelfs de forceps te appliceren.- Bij mijne komst na gedaan onderzoek vond ik den diameter longitudin. van het Hoofd in de diameter-transversa van het bekken, het hoofd buitengewoon groot, het bekken naauwer dan gewoonlijk, de vrouw afgemat dorstig en koortsig en de genitalia zeer gezwollen en droog, terwijl de uithangende romp van het kind slegts met de uitwendi ge bekkendeelen nog aan het hooft verbonden was: Ik achte het alzoo nodig, na de afgematte vrouw wat rooden wijn met eenige druppels aeth: sulph. alcoh. (niets anders bij de hand hebbende) toegediendt te hebben, eerst nog bij herhaling zelfs de applicatie der Forceps (en wel die van Sieboldt. mij overtuigd hebbende, dat het niet gelukken in de applicatie der Forceps van den Heer van de Watering alleen gelegen lag in de hooge stand van het hoofd en de te korte Tang, die hij gebruikte) te ondernemen, alvorens tot andere maatregelen over te gaan.- Bij de eerste po ging reeds, die ik met de forceps ondernam, gelukte het mij dezelve regelmatig te appliceren en had het genoegen de in haren toestand zeer lijdzame en geduldige vrouw binnen weinige oogenblikken van haar dood kind te verlos sen en na eene gelukkige ontlasting der nageboorte en eene ordinaire antiphlogistische behandeling in haar kraam bed binnen drie weken tijds volkomen hersteld te zien.- Zierikzee den 27 April 1825.- F. Keller A. O. Doctor- 1/u.f ii/s.y N; X-.. ../-«*• v: Reproduktie van de originele aanhef van de hierboven getranscribeerde „Staat van Verlossingen enz." van Dr. F. Keiler (Rijksarchief in Zeeland. Arch. Geneesk. Staatstoezicht in Zeeland nr. 232). v.y.! ,i:7, /£££- rtZt.-.&'-s? Si Reproduktie van slot, datering en ondertekening van de Staat van Verlossingen enz." van Dr. F. Keiler (Rijksar chief in Zeeland. Arch. Geneesk. Staatstoezicht in Zeeland nr. 232). 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 52