K/J.,/ circulaires weer opgehaald worden. De inschrijving was een enorm succes. Het lukte voor bijna 42.000 gulden aan giften en toezeggingen binnen te krijgen. Wanneer men bedenkt dat dit tweemaal het bedrag van de begroting van het stadsbestuur was en achtmaal de be groting van de kerkvoogdij, dan was dit een buitengewoon goed resultaat. Van hoog tot laag droeg vrijwel iedereen zijn „steentje" bij. Onlvnngeu vau de somma van' te guldens cents, in voldoening van het^0e r-<-Ss gedeelte* eener vrij willige bijdrage lol opbouw eener Nieuwe Kerkenz., ten behoeve der Nedcrdiiilsclie Hervormde Gemeente binnen deze stad; verschenen J Zierikseeden Zegge V. 183 N.» /WZfZtAs- Kerkelijken Ontvanger. Op 22 oktober lieten de predikanten bij de Hervormde gemeente een circulaire uitgaan aan hun collega's in den lande. Zij schreven dat hun gemeente, die circa 5000 zielen omvatte, door een zware ramp was getroffen. De tijdsomstandigheden deden hen „in de eerste dagen vreezen den herbouw van ons verwoest Heiligdom (n)immer te zullen aanschouwen". De aktie voor geld uit de eigen gemeente was zo'n succes geworden, dat zij hoop kregen „dat weldra uit de puinen van ons verwoest Heiligdom een nieuw Bedehuis zal verrijzen". Omdat de 42.000 gulden niet toereikend waren, vroegen zij aan hun collega's om hun gemeentele den op te wekken giften te schenken „om na de opruiming onzer puinen, dadelijk de grondslagen te leggen van een nieuw kerkgebouw". Ook deze aktie bleek een groot succes. Uit vrijwel alle delen van het land ontving men grote giften. Het totaal was ruim 13.000 gul den. Te meer kan van een succes gesproken worden, wanneer men bedenkt dat de oor logsspanning met België (de Tiendaagse Veldtocht was in augustus 1832 gehouden) nog steeds de aandacht van het publiek trok. Nadat gebleken was dat de aktie om geld in te zamelen voor de bouw van een nieuwe kerk succesvol was, nam de kerkvoogdij initiatieven om te komen tot het opstellen van plannen. De leidinggevende figuur daarbij was W. D. de Jonge, secretaris van het college van kerk voogden. Hij was goed bevriend met de architekt P. Huijsers Az. uit Breda. Nog in oktober 63

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 65