aanwezige stukken. Veel tijd besteedde De Vos aan de ordening van de omvangrijke serie charters en schepenbrieven, een werk waaraan hij reeds eerder was begonnen. Hij verbeter de de charterbeschrijving van de vroegere gemeentesecretaris, mr. J. P. N. Ermerins, en vol tooide de beschrijving van de schepenbrieven. Zo'n 5900 charters werden door hem op die wijze bewerkt (11). Voor de ordening en beschrijving van archieven was in 1898 een handleiding verschenen, samengesteld door de archivarissen Muller, Feith en Fruin. In honderd regels formuleerden zij de wijze waarop archieven geïnventariseerd moesten worden. Dit werk, dat baanbrekend was voor zijn tijd, verwierf een grote bekendheid. Nederland vestigde ermee zijn faam in het internationale archiefwezen. De handleiding legde de basis voor een nieuwe denk- en bena deringswijze bij het inventariseren van archieven, waarbij het archief zelf en het orgaan dat het vormde, uitgangspunten werden. Hoewel P. D. de Vos een exemplaar van de handlei ding in zijn bezit had, maakte hij daarvan slechts ten dele gebruik. Inventarissen volgens de beginselen van de handleiding heeft hij niet vervaardigd. Zijn lijsten en overzichten laten duidelijk zien dat hij de beginselen van de handleiding slechts in zeer beperkte mate toe paste. Dat gold niet alleen de ordening, maar ook de beschrijving van de archiefstukken. Ten aanzien van de vraag of een archiefstuk wel of niet behoorde tot een bepaald archief, liet hij zich maar al te vaak leiden door de inhoud van het stuk, hetgeen een onjuiste orde ning tot gevolg moest hebben. De beschrijvingen van de stukken zijn in veel gevallen onvol ledig. De „inventarissen" van De Vos zijn dan ook geenszins toonbeelden van wat van een 20ste-eeuws archivaris verwacht mocht worden. Men krijgt de indruk dat de inhoud van de stukken hem meer interesseerde dan archivistische kwesties. De grootste verdiensten van De Vos als archivaris liggen op het vlak van de indicering van bronnen voor genealogisch onderzoek. Doordat Zierikzee een eigen archivaris had, bleven de doop-, trouw- en begraafboeken van de kerken van voor 1811 in Zierikzee en werden door het rijk in bewaring gegeven. Op bijna alle registers vervaardigde De Vos indices, een reuzenarbeid wanneer men bedenkt dat het hier om ettelijke tienduizenden namen ging. Na De Vos' pensionering werden de registers overgebracht naar het rijksarchief in Middelburg. Helaas gingen ze daar tijdens het bombardement door de Duitsers in de meidagen van 1940 voor het merendeel verloren. De waarde van de indices, die in Zierikzee bleven berusten, is door deze noodlottige omstandigheid nog meer gestegen. Ook de poorterboeken (1302- 1810) bewerkte hij. Ze bevatten niet minder dan 13100 inschrijvingen, die De Vos over schreef, waardoor ze gemakkelijker toegankelijk zijn. Hoewel De Vos niet een aktief beleid voerde om archieven van historisch belang te verwer ven, bleef hij wel attent op dit punt. Een aantal waardevolle aanwinsten werd onder zijn be heer door schenking of aankoop verkregen. Ten aanzien van archieven elders bleek De Vos steeds bereid van advies te dienen. De archieven van de Hervormde gemeente te Zierikzee bijvoorbeeld werden door hem globaal geordend. Degenen die onderzoek wilden verrichten in de archieven, vonden in De Vos een kenner van de archivalia bij uitstek. Feilloos kon hij hen de wegen wijzen op welke manier het een voudigst de verlangde informatie kon worden verzameld. Het aantal bezoekers was in De Vos' periode nog weinig: gemiddeld 25 personen per jaar. De Zierikzee-kenner werd des te meer benaderd met schriftelijke vragen. De werken en artikelen die in die jaren verschenen en waarin Zierikzee werd aangeroerd, danken in niet geringe mate hun informatie aan P. D. de Vos. Meertens schrijft daarover zeer terecht: „Zijn bereidwilligheid in het geven van in lichtingen ging de perken wel eens te buiten, en ik zou meer dan één wetenschappelijk ge schrift kunnen noemen, dat op een andere naam staat dan de zijne, maar dat zonder de me- 76

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 78