Reeds bij de stormvloed van 30 september 1911 heeft de constructie bewezen uitstekend te voldoen, zo schreef de ontwerper zelf. Van de toen ca. 22 km. gebouwde muren werd slechts 21 m. (nog geen 0,1 aan de Wemeldingse dijk weggeslagen. Plaatselijke omstan digheden, die bij de aanleg niet bekend waren, vormden de oorzaak. In 1931 stelde De Mu- ralt, dat volgens door hem verzamelde gegevens met de bouw van ruim 111 km. betonmu- ren een besparing was verkregen van ruim 900.000 gulden, vergeleken met verhoging en verzwaring van de betrokken dijken met grond. Discussie Het heeft De Muralt vooral wat betreft zijn betonmuren niet aan kritiek ontbroken. Klei of beton voor zeedijkverhogingen werd zelfs een strijdvraag. Ambtelijke bezwaren van de Pro vinciale Waterstaat van Noord-Brabant en van Zeeland waren voor het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond aanleiding om ir. De Muralt uit te nodigen die vraag te behandelen in de algemene vergadering op 18 juli 1931 te Goes. Met een uitgebreid gedocumenteerde en gloedvolle rede en aan de hand van een door hem ingestelde enquête bij de dijkbeheerders die reeds betonmuren toegepast haddden, toonde De Muralt de voordelen aan van dijkverhogingen met betonmuren. De uitslag van die en quête op de vraag: hoe voldoet de betonmuur? luidde van: goed. zeer goed, in beste staat tot uitstekend. Zijn opponenten, hoewel uitgenodigd, waren niet op de vergadering aanwezig. In zijn rede werd uiteengezet hoe dijkdoorbraken in het algemeen kunnen ontstaan en werd vervolgens de constructie qua ontwerp en toepassing uitvoerig toegelicht. Het bezit van een geweldig elan en een groot doorzettingsvermogen stelde hem naast zijn ervaring en deskundigheid in staat de bezwaren die tegen zijn constructie waren ingebracht te ontzenuwen. Tenslotte werd aan het eind van zijn rede vanuit de vergadering een motie voorgesteld en met enige wijzigingen door de vergadering aangenomen, die als volgt luidde: „De Algemeene Vergadering van den Zeeuw schen Polder- en Waterschapsbond op Zater dag 18 Juli 1931 te Goes bijeen, gehoord de rede van Jhr. Ir. de Muralt over: „De strijd over klei of beton voor zeedijksverhoging" gelet op den uitslag van de betrokken enquête en overgelegde officieele bewijsstukken; spreekt als haar wensch uit, waar gebleken is dat de betrokken aangelegde werken (van 1905 tot 1931) op enkele onbeteekenende uitzonderingen na, volkomen aan de gestelde ei- schen en verwachtingen hebben voldaan, dat in de toekomst bij dijksverhoogingen en ande re waterstaatswerken ernstig met het systeem de Muralt rekening zal worden gehouden. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland deelde mede dat de aanwezige leden van het Provinciaal Bestuur wenschen geacht te worden niet te hebben meegestemd over deze motie. Hij bracht de heer De Muralt gaarne „dank voor zijn belangrijke en leerrijke re de die op Gedeputeerde Staten grooten indruk heeft gemaakt." Nieuw ontwerp In de Algemene Vergadering van de Bond van Waterbouwkundige ambtenaren (groep Zee land), gehouden op 16 september 1932 te Kloosterzande, hield De Muralt een voordracht over: „Zeeweringswerken van gewapend beton". Een verbeterd ontwerp Muraltmuur werd 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 85