Aanspannen van paarden. W. J. Dingemans Sr. Oorspronkelijk is de familie dus min of meer afkomstig van de waterkant. Is het om die re den. dat Nieuwkoop met zijn plassen en Gorkum. waar Hollands machtigste rivieren sa- menspoelen. zo'n aantrekkingskracht zouden uitoefenen op de schilder? De moeder, Martha Roelfsema, was van bekende Groningse oorsprong en bracht een muzi kale noot in de familie. Zij was een begaafd pianiste en organiseerde kinderoperettes en kleine huisconcerten. Nog voor mijn vader één jaar oud was. stierf mijn grootvader tijdens een tyfusepidemie in Lochem. Mijn grootmoeder zou later naar Groningen terugkeren, waar mijn vader de H.B.S. afliep en de ..Academie Miverva" bezocht. In die Groningse tijd besloot mijn vader om kunstschilder te worden, hetgeen natuurlijk door ieder zinnig mens werd afgeraden. Desondanks zijn moeder en zoon al gauw naar Den Haag verhuisd, waar mijn vader vanaf 1892 overdag de „Academie voor Beeldende Kunsten" bezocht en in de avonduren bij een notaris, zoals toen gebruikelijk, lessen voor de belastingdienst volgde. Hij voltooide beide opleidingen tegelijkertijd. Vrienden en generatiegenoten van de academie - G. D. Gratama. H. Buisman en Simon Ma- ris - zouden op advies van Willem Maris, de vader van Simon, nog naar Antwerpen trekken om op de „Koninklijke Academie" lessen te nemen. Medestudenten daar waren o.a. de beeldhouwer Toon Dupuis, Frans en Piet Slager uit Den Bosch. H. J. Wolter en Willy Slui ter. Later zou ook mijn vader in die uitgebreide vriendenkring worden opgenomen. 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 109