„Aan onze abonné's Zo u ziet we zijn er nog, Wat gebeurt, we draaien toch Ondanks tegenheden. Zijt gijabonné's verspreid Wij verzenden wijd en zijd, Net als in 't verleden. Er is nog maar één band Met uw land, dat is de krant. Wij zijn niet te scheiden Wij zijn aan elkaar verknocht Juist in deze tijden. Die houding van optimisme en moed ondanks grote persoonlijke en materiële verliezen kenmerkt ook het lied dat M. C. Doeleman schreef voor de feestelijke bijeenkomst in de Concertzaal op Koninginnedag 1953. De gezamenlijke omroepen zonden een gedeelte van het door de Zierikzeese Oranjevereniging georganiseerde programma over de radio uit on der het motto: „Toch waait de vlag van de toren". Vooral de talrijke evacué's zullen moed geput hebben uit de woorden die ,,de stedelijke dichter-zanger M. C. D." toen zong. Op de wijze van het voor eilandbewoners beroemd geworden ,,Kom us nae ons eiland toe" klonk het refrein: ..Toch wor aolles ier wi goed! Ons mooie Schouwen kom wi uut die waetervloed. Ondanks die zeë in Duveland, Wordt dat waeter oak wi land. Toch wor aolles ier wi goed!" Een redactioneel kommentaar op deze bijeenkomst in de Concertzaal spreekt van een unie ke gebeurtenis. Zelden zijn de nuchtere eilandbewoners zo enthousiast en eensgezind ge weest. Even raakte de ellende van het moment op de achtergrond. De schrijver spreekt de hoop uit dat die geest ook in de toekomst gezien mag worden. De harde werkelijkheid keert echter snel terug. Duizenden inwoners waren nog steeds geë vacueerd en verbleven als „ontwortelde mensen" ergens in Nederland, verlangend om terug te keren. Direct na de ramp waren al vijftienduizend inwoners naar veiliger oorden ge bracht; een stroom vluchtelingen volgde. Op 20 februari plaatst de Zierikzeesche Nieuwsbo de een gedicht met de titel „Geëvacueerd". De slotregels klinken hoopvol: „Eens keren wij met ons gezin Tot de vertrouwde poorten in; Herenigd wat gescheiden was. Brengt vreugde dan waar lijden was." 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 10