schone dingen van deze wereld en beiden hebben de gaven om die schoonheid aan ons me de te delen. Paarden, lezer, kent ge de paarden goed? Kent ge de engelachtige liefheid van deze dieren en de volmaakte edelheid van hun vormen en lijnen? Paarden hebben mijn gro te liefde gehad, altijd, omdat ze steeds schoon zijn in al hunne vormen. Een renpaard is vol maakt van geraffineerde fijnheid en élégance, een werkpaard is prachtig om de stoerheid van zijn werkerslichaam. En paarden met elkaar zijn engelachtig van tedere liefheid. Zie twee stoere slepersdieren voor een zware kar, hoe ze elkaar liefkozen met de goede, mooie hoofden! Zie hoe de boerenpaarden in de weide uren naast elkaar staan met telkens even die ontroerend lieve liefkozing! Zie, hoe het moederpaard is met het veulen, waarlijk nog ontroerender lief dan andere dieren met hun kind, terwijl toch bij alle dieren de moederlief de schoon is! Waalko Dingemans schildert bij voorkeur paarden en hij heeft al deze schoon heid in volle mate in zijn schilderijen gegeven. Paarden W. J. Dingemans Sr. (Teylermuseum. Haarlem) Waalko Dingemans schildert zijn paarden met een volmaakt meesterschap, zoals hij ook de verdere natuur beheerst. Zijn werk is zeer, zeer knap, vol warm licht, vol stralende zomer zon". In het begin van 1925 werd vrijwel al het van de vorige zomer resterende werk ingepakt voor tentoonstellingen in Nederlands-Indië. Voor datzelfde doel was al eerder, waarschijn lijk in 1923, een enorme kist met schilderijen verstuurd. Van geen van beide zendingen is 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 120