daeheluks vö komme, in mee un wegt as zodaenig niks te maeken Hêên voorrang verlêê- ne, ajje uut un ziewegt komt, in zo mê de hröte wegt oprie, terwijl de borden d'r stae. Inaele, wae attut nie mag, of eindeluk nie mee kan, oak nog bie mist. Rie over un deulööpende streep, oak nog bie opritten, wae ajje van d'aore kant niks an zie komme. Te lanhe achter stuur zitte in dan moe oore in indutte, draoje midden op een wegt, vee te aard rie wae atte zu an 't waark binne; bonen stae d'r henog, ze auwe d'r hêên rekenienhe mee. Kriehe ze un boete, dan binne ze nog boos oak, afijn, 't rijk kan op d'n dag van noe wê wat hebruke. Mee dat aol dienk ik welles: je kan beter 'n paer menuten laeter tuus komme as nooit meer. Zo zou ik deu kunne hae,je maark wê datter êêl wat te doen is, in datter in zukke hevallen hêên êêne wegt hoed is. Uutkieke in dezen is te booschap, inkel nie om je eihe dienke, mê oak om je medemaans, die at ut leven d'r bie in kan schiete. Noe nog wat over 't waeter, m 'n ao lanhs de kust verschillende posten, die atte d'r eihe be- schikbaer stelle om in tied van nood d'r op uut te haen. Laemen blie weze datter nog zukke maansen binne. Attut sturmt, hae ze mee de reddunksbööt d'r op uut, soms mee hevaer van d'r eihe leven om un aore te redden onder aolerlei moelukke omstandugheden. Wilder kun ne aolemaele hêên redders weze, mê wê kunne men d'r vó zurhe, datte ze d'r nie op uut motte vö maansen die atte van vaeren, ut zij buuten of binne, of van wind of stroam hêên sjoehen ao. Vee aomen a ezie in eleze, dat riep in hroen in un bootje stapt nes 'n aore op baade. Van aolerlei instansjus oore de maansen ewaerschoed: doe dit nie, in doe dat wel, neem dit of dat zeker mee, mê ut hebeur aoltied nie. Zo kummen zie dat un maans aard leers is, vee hoeje raed oor in de wind esloohe. Laemen oak dienke om die maansen die vö onze onkunde of waegalserie d'r leven kunnen laete. Ik ope dat die dit leze in d'r eihe schuldig voele, d'r wat deu zulle lere, dan kunne de niet-schuldehe dit schrieven neffen d'r neerlaa. 'T is mê dajjet weet. Wullum a. onhelokken. Is een typisch ..Bruus" woord. Op de band 148b in het Zeeuws Documentatiecentrum te Middel burg (copie van de dialectopname te Bruinisse op 30 april 1963 door het Dialectenbureau, thans P. J. Meer- tensinstituut te Amsterdam) kunnen we 'n ongelokje horen. WZD 268a geeft gelok voor Sch.-D. zonder nadere aanduiding; b. Rijksweg achtiene ..Rijksweg 18". In deze officiële aanduiding geldt het alg.-Ned. woord, verg. Dial. Sch.-D. 33, 82 en 83: reiwielpat „rijwielpad, fietspad". Zowel Bru. als Brou(w). kennen in de dialectische uitspraak: wegt, zie a.w. 21, DZE I. 21b, antw. 87 en 44a, antw. 87 en WZD 1124b_bij weg, wegt: ,,de vorm met t-achtervoeging nog Alg." Op band Bru. 30-4-1963 wordt Gae es uutte wegt ,,ga eens uit de weg" gezegd naast het oudere gae es uutte wieke (zie ook WZD 1140a); c. surreksêê ..Zieriksee". Wullum" bevestigt hier ongevraagd de informatie die hij mij in juni 1982 voor Bruinis se verstrekte t.b.v. een door mij verlichte dialect-enquête betreffende de uitspraak van de naam van ,,de stad" op Sch.-D., zie Zier. Nieuwsb. 4 juni 1982, p. 4, kol. e, f. Op band Bru. 30-4-1963: Zurreksêêse kooplui: d. borden, enkele regels lager afgewisseld door borren ,,(verkeers)borden". Ook hier geldt het alg.-Ned. woord als officieel, terwijl de vorm met verdwijning van de_d_de originele dialectische uitspraak is. Zie ook Kron. Zeem. (Sch.-D.) 3 (1978), p. 130, I.b, e. 't rijk ..het Rijk", evenals bij b in deze officiële aanduiding het alg.-Ned. woord; f. inkel ..enkel", op band Bru. 30-4-1963 afgewisseld door ienkel. zie Dial. Sch.-D. 12, par. 22.d; g. die atte van vaeren. .hêên sjoehen ao ..die van varen. geen verstand, benul hebben". Hier wisselt ..Wullum", zoals we dat al in eerdere stukken van hem gewend waren, oeroude dialectwoorden en zins constructie af met modem-populair woordgebruik. Tot het laatste behoort ongetwijfeld de uitdrukking: (van iets) geen sjoege hebben^, origineel Bruus dialect is zowel de zinsconstructie met die atte als de werkwoords vorm _ao_.,hebben", zie Dial. Sch.-D. 42. We kunnen deze ook enkele malen horen op band Bru. 30-4-1963: h. nes, samentrekking van ..net als". Ook in het laatste couplet van het gedicht van mevr. A. Wiebrens-Beekman. Un praetje op de koaie enz. uit 1964, zie Kron. Zeem. (Sch.-D.) 6 (1981). 121;

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 131