De begraafplaats van Oud-Ellemeet is in de loop van de 17e eeuw buiten gebruik geraakt, maar eind vorige eeuw, nadat men niet meer rond de kerk van Eikerzee mocht begraven, weer in gebruik genomen. De begraafplaats is nu nog aanwezig, liggend aan de Hogeweg, Tufstenen grafkelders met hierin nog skeletten, gevonden in 1951 in de begraafplaats bij „Schutje". Mieuwerkerke, bij Kerkwerve. (foto: Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek. .4 mersfoort). midden in het platteland zonder enige bebouwing eromheen en is een monument dat herin nert aan het vroegere dorp Ellemeet, dat hier gelegen heeft. Het huidige dorp Ellemeet heette vroeger Oudendijke en wordt door oudere mensen uit dit gebied nog ,,d'n Ouwen- diek" genoemd. In de buurt van het kerkhof Oud-Ellemeet bevindt zich de boerderij van de heer Joh. v. d. Slikke met de officiële naam ,,de Doodskist". Het verhaal is. dat één van zijn voorgangers een stenen doodskist opgegraven had, de botten uit de kist verwijderde en de sarcofaag ver der als drinkbak voor zijn vee gebruikte. De begraafplaatsen van Brijdorpe, Looperskapelle, Eikerzee en Kapelle zijn ook nog intact, laatstgenoemde is in de jaren '50 van deze eeuw gesloten; voor het laatst werd er op 17 juli 1959 begraven. Op de andere drie begraafplaatsen zullen nog enkele begravingen kunnen plaatsvinden. In de kerk van Renesse zijn in 1949 twee grafkelders uit de 13e eeuw opgegraven. De ske letten lagen met het hoofd naar het westen gericht. Waren dit wereldlijke personen, mis schien de eerste Heer van Renesse met zijn vrouw, waarvan bekend is dat deze in 1207 voor het hoofdaltaar in de kerk te Renesse zijn begraven? In het begin van de jaren '60 is er gegraven in de kerk van Haamstede, hier is een tufstenen fundering gevonden uit ca. 1100 van de voorganger van de huidige kerk. Onder deze funde ring heeft men skeletresten gevonden, dus dit duidt op een kerkhof rond een waarschijnlijk 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 25