Vanaf begin 18e eeuw heeft men geprobeerd dit soort excessen met de enorme stapels stro bossen enigszins in te dammen. De heer H. Berrevoets uit Zierikzee wist mij nog te vertel len dat bij het overlijden van zijn moeder in 1899 te Moriaanshoofd. hij was toen tien jaar oud, links van de deur één bos stro stond. Een andere vorm van „liekströ" waren de bosjes stro die onder de kist lagen, om de kist te gen schudden en schokken te beschermen, wanneer de begrafenis per boerenwagen plaats vond. Wanneer de afstand tussen sterfhuis en begraafplaats op het platteland te groot was om te dragen, werd de kist op een boerenwagen gezet, terwijl de stoet lopend volgde. Het stro werd op Schouwen-Duiveland na de begrafenis op de „mispit" gegooid, in andere stre ken werd dit ook verbrand. Het stro kon niet meer gebruikt worden, een drachtige zeug of merrie die hierop zou gaan liggen zou „verschiete", aborteren. Op Flakkee kent men nog de uitdrukkingen: ,,Ie leit op ströö", hij is overleden, en „dè leit ströö uut", daar is iemand overleden. Begrafenis- en rouwgebruiken in deze eeuw Het begraven rond de kerk of aan de oostzijde van de kerk heeft op Schouwen-Duiveland plaats gevonden tot aan het eind van de 19e eeuw. Vanaf de tweede helft van de negentien de eeuw is men meer en meer ertoe overgegaan te begraven op begraafplaatsen buiten het dorp. Gebruik was op de kerkhoven en op de begraafplaatsen te begraven met de voeten en dus het aangezicht naar het oosten, verklaring hiervoor is reeds in het begin van dit artikel ge geven. Tegenwoordig wordt weinig rekening gehouden met de naar het oosten georiënteer de manier van begraven. Op Schouwen-Duiveland kende men op de begraafplaatsen tot ongeveer 30 jaar geleden een le, 2e en 3e klas plaats. Op het le klas gedeelte van de begraafplaats zag men kapitale grafzerken met soms fraaie smeedijzeren hekwerken rond de graven. Op het 2e en 3e klas Het 2e- en 3e klas gedeelte van de begraafplaats te Haamstede. Als grafmonument slechts een genummerd betonnen paaltje, soms een blikken trommel met hierin een kransje kunstbloemen. (foto: M. K. Buth. 1982). 28

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 30