Tabel 6 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 4 0 4(5) 12(2) 90(23) 75(22) 73(15) 63(14) 53(10) 58(16) De eerste cijfers duiden hier op geboorten uit Zierikzeese gezinnen. De tweede (tussen haakjes) wijzen op die van het eiland of elders. Belangrijke veranderingen Sedert 1946 kwam de reeks aanwinsten in de medische en aanverwante wetenschappen. Ze waren van even grote betekenis als in de vorige eeuw de een doorbraak betekenende vindin gen van Pasteur. Koch en hun tijdgenoten. Vele mogelijkheden tot herkenning en genezing van tot dat moment ernstig verlopende of ongeneeslijke ziekten werden nu gegeven. Ook de verloskunde deelde hierin. Door de anti-biotica, sedert Dr. Fleming, konden de kraamvrouwenkoorts17* en andere infectueuze toestanden tijdens en na de geboorte nu meestal worden beheerst. Een aantal pasgeborenen en vrij veel kinderen van het eerste le vensjaar kregen mede daardoor betere levenskansen. De trombose, soms met als gevolg de gevreesde longembolie, in een aantal gevallen optredend na het nog strikt 9 dagen durende kraambed, verdween vrijwel geheel toen het vroege opstaan na operaties in het ziekenhuis ook bij bevallingen thuis gebruikelijk werd. De nieuwe kraamverzorging Het Centrum voor kraamzorg begon op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland in decem ber 1946. Het startte met 3 leerlingkraamverzorgsters. In 1962 waren er 4 gediplomeerden en 6 leerlingen, in 1966 10 gediplomeerden en 6 leerlingen, in 1971 8 gediplomeerden, 2 leerlingen en 3 adspirant-leerlingen. In plaats van de vroegere wat oudere baker deed nu haar intrede een jongere vrouw in licht groen kostuum met wit schort, aanvankelijk bege leid door een leidster-docenteI8)t na het afgelegd examen zelfstandig optredend. Zij as sisteerde de arts of de verloskundige bij de bevalling en trof tevoren de nodige voorberei dende maatregelen. Na de partus bestuurde ze gedurende 10 dagen het gezin, in het bijzon der haar aandacht wijdend aan moeder en kind. Een temperatuurstaat van beiden en een gewichts- en voedingslijst van de baby waren vaste attributen, terwijl ze verder lette op de aan het kraambed eigen dingen. Dit alles bleef in de veilige entourage van het huisgezin van 's morgens 8 uur tot 's avonds 6 uur. Het aantal bakers is daarna sterk verminderd. Enkele jongeren van hen lieten zich tot kraamverzorgster opleiden. De ouderen die nog overble ven, volgden zoveel mogelijk de bij de opleiding der kraamverzorgsters gegeven richtlijnen. Nadat op 1 januari 1947 het Zierikzeese gemeentebestuur de functie van gemeente- verloskundige door de sterke inkrimping van de armenpraktijk had opgeheven, beëindigde mevrouw Breetvelt geheel haar werkzaamheden als vroedvrouw. Zij heeft gedurende 29 ja ren hier haar ambt op bekwame wijze uitgeoefend. Een foto van een door haar echtgenoot geschilderd portret moge daarom hier de ereplaats vinden die haar toekomt (zie p. 60). De destijds practiserende huisartsen Van Hoorn, Oey, Vogelaar en Schilstra19*, vanuit Nieu- werkerk Vleugels Schutter, vanuit Noordgouwe achtereenvolgens Van Eldik, Backer en Van der Waarden hebben daarna aanvankelijk alle gewone verlossingen hetzij thuis, hetzij in één der ziekenhuizen verricht. 58

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 60