4. Stormvloed 1953 Het jaar 1953 bracht door de stormvloed van 1 februari in Zeeland en de aangrenzende ge bieden plotseling onvoorstelbaar veel leed, angst en wanhoop, met het verlies van land, ha ve en woningen, en verdriet door de verdrinking van vele dierbaren. Het is niet mogelijk hier de dramatische ontwikkeling van de door het woest binnenstortende zeewater ontstane toestand van stad en eiland kort te beschrijven. Een en ander is uitvoerig en gedetailleerd gebeurd in Gekwelde Grond (1958), pp. 43-114, voor Zierikzee in het bijzonder pp. 71-80. Het na de twee hoge vloeden overal nog dreigende water, naast de in gevaar gekomen woning-, warmte-, hygiëne- en voedselvoorziening bracht de noodzaak van een tweede evacuatie21'. In dit jaar zijn daardoor wederom vele kinderen elders geboren. In de eerste nacht kwam een kind ter wereld in een woning in de Meelstraat, waar het echtpaar uit nood was ondergebracht. Ook dit gezinnetje evacueerde zo spoedig mogelijk213'. De aantekeningen die mevrouw Breetvelt van haar praktijk had gemaakt, zijn toen helaas verloren gegaan. Het ziekenhuis te Noordgouwe werd ontruimd, omdat, hoewel het in een droog gebleven strook lag, enige tijd de doorbraak van de nabij gelegen Schouwse dijk (bij het Kakkersweel) dreigde. De zieken werden of ontslagen, of overgeplaatst naar de Cornelia-Stichting te Zie rikzee. In de duinstreek is er een noodziekenhuis geweest in „De Schouwse Boer". De stad was aan alle kanten omringd door zeewater, dat telkens bij vloed de laag gelegen gedeelten overstroomde. Het bleef zo voor de achterblijvenden een opgave zich te handha ven zonder de normale voorzieningen van waterleiding, elektriciteit, gas en verwarming. Op verschillende plaatsen waren straatgedeelten diep uitgespoeld, die slechts door smalle plan ken werden overbrugd. Dit alles, met de geheel andere woon- en werkomstandigheden, te midden van een koude modderige en chaotische omgeving, gaf een sfeer die alléén ingewij den hebben gekend. Bevallingen zijn er toen eerst, door de evacuatie, weinig geweest. Ta bel 7 toont het verloop gedurende dit jaar. i' Mevrouw Breetvelt 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 62