In de welvaartsjaren sinds ongeveer 1960, met de vervaging van de standsverschillen, de grotere bewegingsvrijheid van de jeugd en de overwegend egocentrische levenshouding ont moette de borstvoeding meer weerstand. De aanbiedingen van de kindermelkfabrikanten hebben deze houding nog bevorderd, hoewel anderszins een aantal nuttige - waar nodig - de borstvoeding vervangende producten zijn aangeboden. De nabij Zierikzee, sedert 1957, ontstane klein-industrie heeft ten dele kunnen voorzien in de vrijgekomen werkgelegenheid na de volledige mechanisering van de landbouw op het ei land. Een deel van de stadsbevolking vond ook goed lonend, maar vaak eentonig werk in de grotere industrie in ..Holland", waar sommigen zich toen of reeds iets eerder hadden ge vestigd. Dit vertrek is sinds 1957 afgeremd door de totstandkoming van de zojuist genoem de industrievestiging. 5. Het Delta-plan en zijn gevolgen Na het herstel en de wederopbouw sinds de dijkdichting, met de herverkaveling en het be gin van de uitvoering van het Delta-plan, die alle meer werkgelegenheid, èn de komst van een aantal nieuwe gezinnen tengevolge hadden, werd in 1965 en 1966 Schouwen-Duiveland door de vaste oeververbindingen - de Grevelingendam en de Zeelandbrug - bevrijd uit haar isolement. Via de kabelbaan, gebruikt voor storten van stenen in het verloop van de aanstaande verbindingsdam tussen Oude Tonga en Bruinisse, kwam toen de eerste anaestesist vanuit Dirksland hier voornarcoses in de beide ziekenhuizen. De in 1966 gereedgekomen dubbele verbinding naar het noorden èn naar het zuiden bood het voormalig eiland verder vele nieuwe mogelijkheden. Niet alleen werd een veel sneller vervoer in dringende gevallen naar de ziekenhuizen in Goes, Middelburg, Vlissingen en Holland mogelijk, maar vooral was van betekenis de toename van de Zierikzeese en eilande- lijke bevolking met jonge gezinnen, werkzaam in de klein-industrie, en sedert 1970 in de werken voor de Oosterschelde-dam. Voorts gaf de nu nog meer groeiende recreatie in de stad en in de duinstreek, later ook bij Ouwerkerk en Bruinisse, tijdens de zomermaanden enige verandering van het leefklimaat. De geboorten van al deze gezinnen vonden in vele gevallen plaats in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis - tot 1971 ook in de Cornelia Stichting - en werden in de geboorteregisters van Zierikzee genoteerd. Hierdoor is er in deze periode ogenschijnlijk weinig bemerkbaar geweest van de sedert 1963 ook hier in gebruik gekomen anticonceptie30). De ..schade" geleden door mevrouw Beekenkamp in 1953 is enigszins gecompenseerd door de geboorte-golf erna. Toch achtte zij het raadzaam in 1962 (ten tijde van het begin van de anti-conceptie) haar praktijk te beëindigen, en verbond zich als verpleeghulp op de kraamafdeling van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Sindsdien zijn alle normale bevallingen weer geleid door de toen praktiserende huisartsen, achtereenvolgens: Van Hoorn, Vogelaar, Bontkes, Vleugels Schutter, en Van der Waarden. De buitengewone verlossingen werden toen meestal nog verwezen naar de chirurg en vrouwenarts Motmans of zijn associé Van der Spek. De laatste sloot zijn werk hier eind 1972 af. Een aantal andere verlossingen werden toe vertrouwd aan de gynaecologen Tideman en Driehoek te Goes. We zien nu, zéker bij de nieuw-binnengekomenen een soort wedijver tussen thuis- en zie kenhuisgeboorten, in het begin vooral naar de laatste overhellend. Tabel 9 geeft hiervan een indruk. Deze getallenreeks geeft tevens, in andere vorm, een vervolg op de in 1957 beëindigde grafiek II. 63

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 65