Kolom 3 geeft de getallen der kinderen geboren in een ziekenhuis buiten Zierikzee (Goes. Dirksland. Rotterdam of elders). Kolom 4 toont de getallen der buiten Zierikzee overleden inwoners. Kolom 5 geeft de zuivere geboorte- en sterfte-cijfers van Zierikzee. Kolom 6 toont de geleidelijke groei van de Zierikzeese bevolking, die naast geboorte en sterfte haar verklaring vindt in vestiging en vertrek. In 1968 is door de nieuwe autoclaaf in het Rode Kruisziekenhuis de mogelijkheid gekomen voor de huisartsen de verloskundige instrumenten in metalen dozen en de handschoenen in plastic hoezen te laten steriliseren, een belangrijke verbetering! Omstreeks 1970 kwam voorts als nieuwe aanwinst de vacuum-extractor, die in bepaalde gevallen de verlossing iets kon bespoedigen met minder risico's dan de verlostang3l). Ze wordt bijna vanzelfsprekend alléén klinisch met de nodige voorzorgen toegepast. Sedert 1972 is het consultatie-bureauwerk voor zuigelingen en peuters met het eraan verbonden strip urine- onderzoek op eventueel verborgen stofwisselingsafwijkingen, de lengte- en gewichtscurven, voedingsadviezen en de gecombineerde vaccinaties, overgenomen door de nu functionerende huisartsen Bontkes, Van Geer en Visser. Het strip urine-onderzoek werd op 1 september 1974 ten dele vervangen door het micro-bloedonderzoek (de hiel- prik). waarmede sinds 1 januari 1981 nog een andere zeldzaam voorkomende afwijking (bij niet herkenning eveneens tot zwakzinnigheid leidend) kon worden opgespoord. De gecombineerde vaccinaties kregen in 1976 nog als aanvulling die tegen mazelen. Dr. Motmans beëindigde op 30 november 1973 zijn taak als vrouwenarts. Sedert 12 december van dit jaar vervul de Dr. P. C. Kok. die tevoren als gynaecoloog te Rotterdam werkzaam was geweest, en die in Haamstede was ko men wonen, de vacature. Hij sloot zijn werk afin april 1977. Daarna boden tijdelijk hun diensten aan de gynaeco logen Verhage. enige tijd hier uit Lochem vertoevend en Dr. G. Dalley uit Engeland. Na hem heeft enige maanden mevrouw E. van Adelsbergen, vrouwenarts, vanuit Dirksland hier spreekuur gehou den. In haar tijd vonden een aantal bevallingen uit Schouwen-Duiveland in het ziekenhuis te Dirksland plaats. Na dat nog enige tijd later de gynaecoloog Jaroszewicz uit Polen hier werkte, werd eindelijk een goede oplossing ge vonden tijdens het door de chirurg Hekking te Zierikzee geleide overleg aangaande de bestuurlijke samenwerking van de ziekenhuizen te Goes en te Zierikzee. Vanaf die tijd verlenen de gynaecologen Tideman en Van Meir te Goes hun volledige medewerking. Een aantal pasgeborenen kwam daar onder de hoede van de kinderartsen Dr. P. W. de Haas en H. Verweij. Nieuwe ontwikkelingen In de laatste 10 jaren is in de verloskunde, kindergeneeskunde en de erfelijkheidsleer een ontwikkeling gaande, die in de toekomst naar alle waarschijnlijkheid nog zal groeien. Het is hier slechts mogelijk van het vele tot nu toe bereikte enkele facetten aan te duiden. In het ziekenhuis kan de elektronische hartbewaking (CTG) een bijdrage geven bij de con trole op de hartwerking van het kind tijdens de geboorte - een aanvulling op de nog steeds waardevolle beluistering van de harttonen met de zwangeren-stetoscoop. Bij het rhesus-antagonisme met de vroegere wisseltransfusie is thans reeds vrij vele jaren im- munisatie mogelijk geworden. De verzorging van prematuren of meerlingen met een te laag geboortegewicht, of op andere wijze minder levensvatbaren is in vele opzichten verbeterd. Ten eerste door de zorgvuldige regeling van warmte-, vocht- en zuurstoftoevoer en de elek tronische bewaking van hartslag en ademhaling, alsmede de snelle en nauwkeurige micro bepalingen van lichaamsvochten, en de subtiele intraveneuze toediening van levensredden de medicamenten of andere wezenlijke elementen. Ook de daglichtbestraling bij neo- natalen met een te sterk verhoogd galkleurstofgehalte is een aanwinst. De pre-, peri-, en postnatale diagnostiek van betrekkelijk tot zeer zelden aangeboren en/of erfelijk overdraagbare afwijkingen, zoals bijvoorbeeld mongoloid, bloederziekte, gespleten verhemelte, open rug en de daarmee samenhangende afwijkingen, enzym- en stofwisse- 65

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 67