afb. 2. Kermis te Schuddebeurs in de nadagen (foto D. C. Berrevoets, Zierikzee). we daar, „zal G. Simon met zijn bijhebbend gezelschap koorddansers, springers en lucht- klimmerij de eer hebben om op zondag den 16en dezer, des namiddags ten half vijf ure ee- ne buitengewone representatie te geven, welke bijzonder zal uitmunten. De vertoonplaats is op Schuddebeurs. Men zal zorgen voor goede inrigting en goede muzijk." Hoogtepunten waren de jaarlijkse kermissen tijdens de Pinksterdagen: ,,op een weide links van café Van der Klooster (we spreken nu over de periode aan het begin van deze eeuw) stond gewoonlijk de zweefmolen en op de grasdriehoek ,,'t Groentje" een luchtschommel en de kop van jut. Bij café Dekker de caroussel en wat andere attributen. De menigte be woog zich van Van der Klooster naar Dekker en vandaar naar „Den Ouwen Tol"2). Er was dan tevens een pendeldienst van huurrijtuigen, Jan Pleziers (later taxies en busjes) tussen Zierikzee (uitstapplaats bij de Nobelpoort) en Schuddebeurs. Er is nog een generatie van niet zo jonge mensen in leven, die de sfeervolle zomerkermis sen van Schuddebeurs zelf heeft beleefd. Zij vertelt daar graag over al is het met lichte wee moed en enige hunkering. Het was dan overvol in Schuddebeurs: standen en rangen vielen tijdens die rumoerige festijnen grotendeels weg... Een schrijver die zich met de initialen R. M. tekent, schetste in „Ons Zeeland"3) hoe hij in zijn jonge jaren dat kermisavontuur had ondergaan: „Voor hen, die dit nog niet weten, mag hier medegedeeld worden, dat het op den tweeden Pinksterdag gewoonlijk kermis is op Schuddebeurs. En aangezien, sinds de laatste jaren dit de eenigste Pinksterkermis is op Schouwen-Duiveland, behoeft het geen betoog, dat de jonkheid van heinde en verre sa menstroomt om zich te storten in den roes der kermisvreugde."

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 79