afb. 3. De nieuwe Mercedes in de tuin van „Zorgvliet" klaar om uit te rijden. Foto uit ca. 1912. domein van de partikuliere tuinaanleg uiteraard ook door een overvloed aan planten. Bij ie der buiten met enige allure behoorden kassen voor de kweek. Aanplanten, uitdunnen en najaren ook weer rooien was een van de voor de hand liggende taken van de grondeigenaar wilde deze zijn bomenbestand enigermate rendabel maken. Zo werd op alle buitens om de zeven jaar een deel van het houtbestand gekapt door twee tot drie bosarbeiders: de z.g. zevenjaarlijkse kap. Een houtverkoop behoorde tot de periodiek terugkerende evenementen en trok doorgaans erg veel belangstelling uit de wijde omtrek. Dat op gezette tijden planmatig uitdunnen van het bomenareaal kon voor de ontwikkeling van het bos alleen maar gunstig worden genoemd al doet het altijd wel een beetje „pijn" wanneer forse bomen moedwillig worden gekapt. Ook bij andere gelegenheden konden vol wassen bomen aan mensenhand ten offer vallen zoals bij een geplande wegaanleg door Schuddebeurs. In ,,Ons Zeeland" werd deze noodzakelijk geachte aantasting van een stuk natuurschoon met weemoed gesignaleerd: „Op de buitenplaats Heesterlust gelegen te Schuddebeurs onder de gemeente Noordgouwe zijn dezer dagen een dertigtal zware iepenboomen geveld, welke moesten verdwijnen voor de aanleg van den breeden weg, die van Zierikzee naar Brouwershaven zal worden aange legd." En verder: „Thans is men bezig nog een groot aantal boomen te rooien op 't Zeeuwsch Velp" en wel vanaf de Oude Tol tot aan den hoek van de groote buitenplaats 79

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 81