„Mon Plaisir", eveneens om ruimte te maken voor den nieuwen verkeersweg. Een groot aantal linden en ook enkele majestueuze kastanjes zullen moeten vallen, waardoor voor de ze mooie boschrijke omgeving, eenmaal het buitenverblijf van Zierikzeesche magistraten of adellijke familien, een groot deel van haar natuurschoon verloren gaat"... De schrijver van bovenstaande regels had er gelukkig geen weet van hoezeer dat hoogge prezen natuurschoon van het kleine Schuddebeurs in later jaren nog zou verminderen. Hoewel dit verhaal bepaald niet geheel in mineur zal worden opgetekend moet toch zonder omhaal worden vastgesteld, dat de oorlogsjaren 1940-1945 in sommige opzichten de gena deslag voor het authentieke Schuddebeurs hebben betekend. Niet alleen voor een aantal waardevolle buitens - we komen daar later op terug - maar bovendien voor het hoge en lage afb. 4. Ravage in Schuddebeurs na de tweede wereldoorlog; situatie in 1945. Op de achtergrond: HuizeWelgele gen". hout. Wie zal het de benarde bewoners van Schuddebeurs en het nabijgelegen gebied kwa lijk nemen, dat zij voor het stoken van hun kachels en fornuizen keer op keer het bos plun derden? Nood breekt wet; niettemin was het onoordeelkundig en intensief weghalen van bo men, stronken en struiken rampzalig voor het groene aanzien van het gehucht. Door verstandig beleid en veel nieuwe aanplant zal de bezoeker van thans zich welhaast niet kunnen voorstellen, dat die toestand in het Schuddebeurse bos in 1945 en kort daarna 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 82