Een Asjkenazische begraafplaats In het Jodendom maken wij een onderscheiding tussen Asjkenazische en Sefardische joden. De Asjkenazische joden zijn degenen, die uit Midden- en Oost-Europa komen; de Sefardi sche (Sefarad is Spanje) uit Spanje en Portugal. Men zou aan de namen al kunnen zien met welke groep men te doen heeft, maar op een begraafplaats kan men het ook zien aan de ste nen. Het is namelijk bij de Asjkenazim gebruik om de stenen overeind te zetten en bij de Sefardim om die neer te leggen. De Joden in Zierikzee waren Asjkenazische Joden en de stenen staan dus overeind behalve één, die omgevallen is. De joodse begraafplaats te Zierikzee (foto: Joh. D. C. Berrevoets) De oudste der grafstenen is uit 1823; de laatste uit 1941. Het aantal is 21. Dit wekt verwon dering. Zijn er gedurende meer dan een eeuw niet meer mensen hier begraven? Dat lijkt niet aannemelijk. Men zou kunnen veronderstellen, dat er voor die anderen geen stenen ge plaatst zijn, maar dan blijft het opvallend dat de stenen die er wel staan, dicht aaneengeslo ten zijn. Daartussen bevinden zich geen open ruimten. Degenen voor wie wij wel zerken aantreffen, behoorden tot enkele families. Echtparen zijn er begraven, ouders en kinderen. Van de een en twintig stenen zijn er negen voor mannen en twaalf voor vrouwen. Zij zijn van elkaar gescheiden zoals in de orthodoxe synagoge de mannen en de vrouwen van elkaar gescheiden zitten. Wanneer men op de begraafplaats komt, vindt men de graven der man nen links en die der vrouwen rechts. 88

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 90