De ontcijfering Het lezen van wat op de grafstenen staat, is niet altijd eenvoudig, in de loop van de tijd is er verwering geweest, vooral van wat aan de bovenrand was aangebracht. Daar dat echter dik wijls een tekst uit de Tenach (Oude Testament) is, kon evenwel een enkel goed te lezen woord voldoende zijn om te ontdekken wat er staat. Een moeilijkheid vormt soms het gebruikte lettertype. De meeste steenhouwers hebben de letters als het ware op de steen gelegd. Er zijn ook enkele stenen waar de letters in de steen gegrift zijn en dat geeft een minder duidelijke tekst. De moeilijkheid van het lezen wordt vergroot als er geen spaties tussen de woorden zijn en door het gebruiken van afkortingen. Men moet bij dit alles bedenken, dat het Hebreeuws een schrift van medeklinkers is en dat men de klinkers erbij moet denken. Bij onduidelijk geworden medeklinkers (en een enkel haakje maakt al een andere letter) wordt een woord moeilijk te lezen. De identificering Wanneer wij aandacht aan een begraafplaats geven, is er natuurlijk de vraag: wie liggen daar begraven? Dat moeten de grafstenen ons vertellen en zij doen dat ook. In het He breeuws en veelal ook in een korte Nederlandstalige tekst onderaan. Maar dat laatste is niet bij iedere steen het geval. Want de Hebreeuwse tekst vermeldt niet altijd de familienaam en kan volstaan met de mededeling dat die en die, zoon of dochter van die en die, met alleen gebruik van de voornamen, daar is begraven. En die voornamen bieden dikwijls weinig hou vast bij napluizen in de bevolkingsregisters of in de boeken van de burgerlijke stand, omdat de in de synagogale gemeenschap gebruikte namen anders waren en die andere naam op de grafzerken wordt vermeld. In die gevallen waarin op de steen slechts voornamen staan, en dan nog andere dan in de registers van de burgerlijke stand, worden de boeken der joodse gemeente erg gemist. Die schijnen echter verloren gegaan te zijn. Wat zich in het Rijksar chief te Middelburg bevindt, is weinig en heeft ons niet verder kunnen brengen. Zo blijft als enig vast gegeven in zulke gevallen de sterfdatum over en de leeftijd, als die ten minste juist vermeld is. De sterfdatum wordt echter gegeven naar de joodse kalender, die af wijkt van de algemeen gebruikelijke. In de eerste plaats begint de nieuwe dag, en dus de nieuwe datum, met zonsondergang. Verder rekent de joodse kalender met een maanjaar. Dat wil zeggen, dat een maand zolang duurt als de maan nodig heeft voor een omwenteling om de aarde. Het jaar bestaat uit twaalf zulke maanden, en soms dertien. Nieuwjaar valt in het najaar. Ook zonder het gebruik van tabellen waarin de data van beide kalenders naast elkaar vermeld staan, kan men dus zonder veel zoeken in de overlijdensakten de sterfdata en andere gegevens vinden. Zo is het mogelijk geweest alle personen boven wier graven een steen staat, te identificeren. Vertaling der teksten en toelichtingen 1. Hier is begraven de rechtvaardige priester uit de tronk der rechtvaardigen de weled. Efraim zoon van dhr Elhanan rechtvaardig priester. Hij overleed op maandag en is begraven op dinsdag 8 Kislev 584 naar de kleine telling. Moge zijn ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 91