Cahen deelde mij mee dat de familienaam oorspronkelijk waarschijnlijk Fürst geweest is, maar dat die in het Jiddisch als First werd uitgesproken. Zoals reeds vermeld is het jaartal 5584. Op de steen staat evenwel 584. Dat is gebruikelijk. In het Hebreeuws worden de getallen namelijk met letters weergegeven. De eerste letter van het alfabet is een 1, de tweede een 2 enz. Na de 9 komen de tientallen en vervolgens de hon derdtallen. Maar het Hebreeuwse alfabet komt met de laatste letter niet verder dan 400. Het jaartal bestaat nu uit vier letters met een waarde van respectievelijk 400, 100, 80 en 4. Ei genlijk dus 5000 te weinig, vandaar: naar de kleine telling. De overlijdensdatum is 10 november 1823. Zoals wij ook op andere stenen zullen zien, staat op de onderste regel (in afkorting): Moge zijn ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden fvgl. 1 Samuel 2529). 2. De dagen van onze jaren, daarin zijn zeventig jaar. Hier is begraven Nathan zoon van de weled. Samuel Polak. Hij bereikte de dagen van zeventig jaar. Hij overleed 21 Eloel en is begraven op de dag voor de heilige sabbath de 22e daarvan 631 naar de kleine telling. Moge zijn ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. Hieronder volgt in Nederlandstalige tekst: N. S. Polak overl. 6 sept. 1871 21 Elloel 5631 in den ouderdom van 70 jaren. De tekst bovenaan is Psalm 90 10. Evenals bij de vorige steen zien wij, dat van de beide voornamen er in de Hebreeuwse tekst slechts één wordt genoemd. Want deze Nathan Polak heette Nathan Samuel en zijn vader Samuel Benjamin. Met geboortedata ging men vroeger blijkbaar wel eens slordig om en dan wist men de leeftijd niet meer precies. Op de grafsteen wordt een leeftijd van zeventig jaar genoemd; in de bevolkingsregisters komt als geboortedatum 31 juli 1800 voor, wat een leef tijd van éénenzeventig jaar bij het overlijden geeft, en in de overlijdensakte staat achten zestig jaar. Hij was geboren in Zevenbergen en gehuwd met Jeannette Bloemhof. Zijn moe der heette Clara Nathan. Elloel - in het Hebreeuws wordt de naam van deze maand met één 1 geschreven. 3. Hij ging heen en stierf en werd verzameld tot zijn volksgenoten. Hier is begraven Een schild in zijn geslacht was hij, een rechtvaardige in zijn geloof, een minnaar van de rechtvaardigheid en de oprechtheid. Hij deed goed aan zijn verwanten en ook aan vreemden. Bestuurder en leider Daniel zoon van Menachem de leviet Frank ging naar zijn eeuwig huis op de eerste dag van de maand Teweth en naar zijn graf werd hij vervoerd op de tweede dag van Teweth in het jaar 625 naar de kleine telling. Moge zijn ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. De tekst bovenaan vinden wij in Genesis 25 17. Deze steen heeft veel hoofdbrekens gegeven. Men moet werken met veronderstellingen. Door het in de steen gegraveerd zijn (en niet er bovenop liggen) is het lettertype onduide lijk. Door verwering en afslijten is dat nog erger geworden. Van vele letters, en dat soms van 91

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 93