overl 15 febiH Zij overleed 10 Adar I en werd begraven op de 12e daarvan. In haar leven waren zes en zeventig jaren. Het jaar 646 naar de kleine telling. Moge haar ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. Nederlandstalige tekst: Hier rust Sara Frenk geb. Cohen Op deze zerk staat een citaat uit Klaagliederen 1:16: Daarover ween ik. Mijn oog, mijn oog vliet van water. Het woord voor „priester" is cohen. De vader van de hier begraven vrouw heette dus Mozes Cohen. Ik heb het vertaald als ,,de priester", om daardoor het in de tekst gebruikte lid woord in de vertaling te laten doorklinken. De maand Adar I. Omdat het Joodse jaar een maanjaar is. komt men ieder jaar een aantal dagen te kort. Door af en toe na de maand Adar een hele maand in te voegen (Adar II), komt dat weer goed. De overlijdensakte geeft als haar naam Sara Mozes Cohen, dochter van Mozes Joseph Co- hen. Zij was gehuwd met de onder 4 vermelde Abraham Marcus Frenk en dus de moeder van Mozes Abraham Frenk en Marcus Abraham Frenk, vermeld onder 5 en 6. Zij was gebo ren in Sint Maartensdijk. 12. Hier is verborgen Rechle dochter van dhr Samuel vrouw van dhr. Izaak Frank. Zij overleed, in haar leven waren één en negentig jaren, op de dag voor de sabbath van de weekafdeling Parah. Zij scheidde 19 Adar II en werd begraven op maandag de 22e daarvan 635 naar de kleine telling. Moge haar ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. Nederlandstalige tekst: Hier rust Catharina Frank geb. Frank overl. 18— 75 3 in den ouderdom van 91 jaar. De gegevens van de burgerlijke stand zijn aldus: Catharina Frank is geboren in Wouw. Zij was dochter van Salomon Frank en weduwe van Izak Jacob Frank. Zij was de moeder van Abraham Izaak Frank, vermeld onder 7. 13. Een krachtige vrouw is een kroon van haar man. Hier is verborgen de dierbare vrouw mevr. Belliek dochter van dhr Koppel Schwaab vrouw van Bestuurder en leider dhr Daniel Levi Frank en de naam van haar moeder was Mehola. Zij stierf maandag 2 Ijjar van het jaar 631 naar de kleine telling. Moge haar ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden. Deze steen heeft mij voor puzzels gesteld door de mij onbekende namen. Wat de vocalisatie betreft heb ik dan ook een slag ernaar geslagen. De naam van de vader, Koppel, was mij al even onbekend, maar dhr Cahen deelt mij mede, dat dit afgeleid is van Jakob. 96

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1983 | | pagina 98