De eendenkooi te Oosterland tussen Brede Zandweg, zeedijk en het natuurreservaat „De Maire" Door de herverkaveling na de ramp van 1953 kreeg Baron Schimmelpenninck van der Oije ook de gronden onder en om de eendenkooi te Ellemeet bij zijn bezittingen te Oosterland gevoegd. Hiermee vergrootte hij „Den Aan was" tot een vrij groot natuurreservaat „De Maire" ten zuidoosten van Oosterland. Baron Schimmelpenninck van der Oije had al lang met de gedachte gespeeld (al in 1930) een eendenkooi in „Den Aanwas" aan te leg gen. Hij kreeg nu de gelegenheid en maakte daar gebruik van. Onder leiding en toezicht van kooiker Nouwen liet hij in de jaren 1954/1955 een nieuwe eendenkooi aanleg gen. De kooi kreeg het traditionele model met 4 pijpen. Het recht van afpaling van deze kooi is 600 m. uit het midden. Kooiker Nou wen heeft het gereedkomen van de nieuwe kooi echter niet meer mogen meemaken, want hij overleed op 51-jarige leeftijd in 1956. Na het overlijden van de heer Nouwen heeft Mevr. Nouwen-van der Meer vanuit een wo ning in Oosterland de kooi nog 2 jaar, tot het aflopen van het pachtcontract in 1959 be heerd, waarbij zij zelf kooide. Mevr. W. Ornée-van der Meer (v/h Mevr. Nouwen-van der Meer) woont thans in Zierikzee. Er mag in deze nieuwe kooi van de eigenaar, Baron Schimmelpenninck van der Oije, alleen „hele vogel" (wilde eend) worden gevangen en geen „halve" (pijlstaart, smient, slob), noch taling. Dit is een hoogstbelangrijke beschermingsmaatregel voor het laatstgenoemde water wild. De vangstcijfers waren niet onbevredigend. De ligging van de kooi is gunstig, tussen natuur gebied „De Maire" en de slikken van Viane. Van 1959 tot 1967 werd de kooi gebruikt door de heer Bastiaan Jan van Herk (geb. 5 no vember 1905 te Rhoon, overleden 13 juli 1975 te Zierikzee). Van Herk woonde vanaf 27 september 1963 te Nieuwerkerk en heeft vandaaruit de kooi beheerd. Daarna, in 1967 dus, werd de kooi verpacht aan de heer Albert ten Klooster, Brede Zand weg 2 te Oosterland. Daar de kooi geen volledig bestaan meer opleverde, beheerde hij (met zijn zoons) het benzinestation bij het restaurant „De Blauwe Keet" te Oosterland. Ten Klooster stamt af van bekende kooikersfamilies uit Friesland en Overijssel. Eén van zijn zoons zit op de eendenkooi in Giethoorn en ook zijn vrouw stamt uit een kooikersfami lie. Ten Klooster en zijn vrouw hebben elkaar leren kennen op een bijeenkomst van de kooikersvereniging. Op 1 januari 1984 beheerde hij de Oosterlandse eendenkooi nog, doch het ziet er naar uit dat hij hier weggaat en als tijdverdrijf de eendenkooi te Oostkapelle op Walcheren, eigendom van de familie Den Hollander, gaat opknappen. 102

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 104