fig. 7: Luchtfoto van hofstede ..Den Berg te Noordwelle (midden boven). Archief Stiboka no. 2-I\/-12 (18 maart 1945). Op Schouwen-Duiveland vonden we helaas niet zulke duidelijke gevallen. Ook in het veld is van voorterrein, grachten en wallen op Schouwen niets overgebleven. Hiervoor moet men naar Borssele en Baarsdorp op Zuid-Beveland. Wel week op Schouwen-Duiveland de verka veling in de omgeving van de bergen meestal sterk af van die van de omgeving (zie fig. 4). Met enige fantasie zijn hierin wel een aantal elementen van de vrij zuivere plattegrond van het burchtcomplex van Biggekerke te onderkennen. Bij no. 13 in Zuidwelle zou men kunnen denken aan een berg met voorterrein en aan twee zijden een brede gracht en een toegangsweg vanuit de Groene weg. No. 33, de berg van Kerkwerve. ligt op een groot perceel met gebogen grenzen. Dit perceel zou het voorterrein ge weest kunnen zijn. De bergen no. 1. 2, 7 en 49 liggen op soortgelijke percelen. No. 2, hofstede Den Berg te Noordwelle, lijkt gebouwd te zijn op het voorterrein van de burcht. Rond berg en boer derij is op de luchtfoto een donkere rand te zien. mogelijk een vroegere gracht? Het smalle perceel aan de noord grens van het complex zou een stuk van deze gracht kunnen zijn. Hier ligt op de topografische kaart 1912 een wek ken. No. 9, de Bolle, Haamstede. Het ronde perceeltje waarop de berg heeft gelegen, lijkt te zijn afgescheiden van een veel groter perceel; dit zou de voorhof geweest kunnen zijn. Het perceel met de berg is ten dele omgeven door wa- 18

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 20