Twee aanzichten en een plattegrond van het kasteel van Kerkwerve. 1695. fig. 11: Het kasteel te Werve, naar tekeningen van 1. Hildemisse, 1698. Uit: J. P. v. d. Broecke, 1978. grachten opgetrokken. In Haamstede is dat het huidige slot Haamstede (Braat, 1961). Het ligt slechts 300 m. ten noorden van de vroegere berg no. 2 (zie fig. 4). Ten oosten van Kerk werve, dicht bij de Oude Schouwse dijk, werd het „slootken ofwel casteel te Werve" ge bouwd (fig. 11). Op korte afstand hier vandaan lag vroeger een berg (no. 33 zie fig. 4). Het kasteel te Werve is trouwens geen echte waterburcht. De muren rijzen niet uit het water op. Het is meer een afgeplatte berg waarop enkele gebouwen zijn geplaatst. Het is niet bekend waarom men niet op het perceel waarop de oude burcht lag, het nieuwe kasteel heeft ge bouwd. Dat de waterburcht door de eigenaar van de heuvelburcht is gebouwd wordt voor Kerkwerve waarschijnlijk wanneer men de volgende mededelingen in de veldboeken leest. In 1676 wordt hierin vermeld dat „in het 15e of Burghbevang een vroonperceel ligt groot 1 gemet, 190 roe, ten name van jonkheer Jaques van Wijk van Werve, als getrout hebbende Juffr. Adriana van Kerkwerve, genaemt de Burghwey". Tevens stond op naam van deze jonkheer „het hof, waer 't Slootken op staet en een groote wei". De heuvelburcht en de wa terburcht waren hier dus in handen van dezelfde familie. Er liggen nog wel meer nieuwere burchten in de buurt van bergen. We noemen Welland bij de berg van Noordwelle. Herkenstein bij Klaaskinderkerke, Moermont bij de berg van Re- nesse. Of hier verbanden bestaan, is natuurlijk de vraag. Dubbele bergen Op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland en ook elders liggen bergen op zo'n kor te afstand van elkaar dat we van dubbele bergen of tweelingbergen spreken. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 25