no. 16 Ellemeet. Deze vindplaats berust alleen op een aftekening van een hoogte en bontheid op de luchtfoto en de perceelsnamen Hoge wei en Hoge stukjes. Deze percelen zouden met grond van de berg kunnen zijn opge hoogd. no. 17 Ellemeet. In de samenvatting van De Man zijn no. 17 en 18 verwisseld (no. 10 en 11 bij De Man), staan hierin beiden als ..verdwenen" aangegeven, in zijn tekst echter als ,,nog aanwezig". Of de naam van het bevang waar deze berg in ligt, het Steenheemissebevang, betrekking heeft op resten van een kasteel op en bij deze berg. is niet bekend. Het vlakbij gelegen, door de Spanjaarden verwoeste dorp Ellemeet. zal ook wel voor puin in deze om geving gezorgd hebben. no. 18 Ellemeet. Deze berg had in 1834 een hoogte van 8 m en was in verkleinde vorm in 1892 nog goed zicht baar. no. 19 Eikerzee. Op de topografische kaarten staat in deze omgeving een hoogte getekend en de kadastrale kaart geeft een afwijkende verkaveling (zie fig. 4). no. 20 Eikerzee. Op de kaart van Hofferus staat in het Schuurbevang (de kadasterkaart zegt Kloosterschuurbe- vang) een forse heuvel getekend. Dit is ongetwijfeld een boerderijheuvel van het. enkele km meer noordelijk gele gen, klooster Bethlehem, en geen kasteelberg. no. 21 Eikerzee. In 1897 was deze berg nog slechts 2 m hoog. Twee buurpercelen heten ,.de Hoge meet". Moge lijk zijn deze opgehoogd met grond van de berg. no. 22 Eikerzee. Bij De Man en op de kaarten van Hattinga en Verburcht staat deze berg iets ten noorden van het dorp Eikerzee aangegeven. Ook Vervloet doet dit. Op de kaart van Hofferus en op de topografische kaart 1 25.000 van 1936/50 is echter iets ten zuiden van het dorp een heuveltje getekend. De luchtfoto en de veldnamen bevestigen deze laatste plek. In 1934 zou deze berg nog meer dan 12 m hoog zijn geweest. Op een perceel schuin tegenover de berg geeft de bodemkaart oude cultuurgrond. no. 23 Eikerzee. Deze nu nog bestaande berg had in 1897 een hoogte van 5 m en een omtrek aan de voet van 85 m (zie fig. 4). Op de kaart en in de tekst van De Man staat deze berg als .verdwenen" vermeld. In de samenvat ting noemt hij echter onder een ander nummer ,.een nog bestaande berg geheel noordelijk", dus toch deze berg. no. 24 Looperskapelle. Op de plek van deze. niet door De Man genoemde berg geeft de bodemkaart veel oude cultuurgrond. Een zeer nabijgelegen perceel heeft de naam Steenhof. eveneens met oude cultuurgrond. De ka dasterkaart laat een bijzondere verkaveling met gracht zien. Fig. 4. no. 25 Looperskapelle. De schaarse aanduidingen voor een berg zijn een kleine hoogte op de topografische kaart 1936/50, veel oude cultuurgrond op deze plek en misschien de naam Groenhil voor een boerderij in hetzelfde be vang. no. 26 en 27 Klaaskinderkerke. Deze tweelingberg ligt dicht bij het oude kerkhof, vroeger het dorp en nu geheel verdwenen na de herverkaveling. Zie fig. 4. no. 28 Klaaskinderkerke. Fokker schrijft dat in het veldboek een partij hillen vermeld staat in de Burghoek. Dit gebied is nu karreveld oftewel Gelee, achter de Lange dijk. Sporen van een berg konden verder dan ook niet wor den gevonden. no. 29 Brijdorpe. Bij de afgraving van deze berg vond men vier palen op de hoeken. Zie fig. 4. no. 30 Duivendijke. In 1892 was deze berg nog 10 m hoog; men was toen bezig hem aan de zijden af te graven. Na 1919 werd hij geheel afgegraven (zie ook bij archeologie). no. 31 Deze berg was in 1892 slechts 2 m hoog. Op de kaart van De Man staan de door hem beschreven bergen van Duivendijke omgewisseld. no. 32 Duivendijke. De enige aanwijzing voor een berg hier is de perceelsnaam de Burghweye uit het veldboek van 1801. ergens in het Oostbanissebevang, op de grens van Nieuwerkerke. Het veldnamenonderzoek geeft in deze omgeving twee namen met hekel molenwiek), op de kaart van Hofferus staat hier een molen getekend en Fok ker geeft op zijn bevangenkaart de voor hem duistere naam Hekel voor een hofstede. Het lijkt erop dat we hier met een molenberg te maken hebben, misschien als opvolger van een kasteelberg. no. 33 Kerkwerve. Merkwaardig dat De Man deze berg niet heeft gevonden, terwijl nog op de topografische kaart 1936/50 een hoogte staat. Zie ook fig. 4. no. 34 Kerkwerve. Dit is de plaats waarop het kasteel Te Werve heeft gestaan. Het was wel een kleine hoogte, maar zeker geen kasteelberg. Zie fig. 4. no. 35 Kerkwerve. De Man geeft deze berg uitsluitend op grond van de kaart van Hattinga. Het betreffende per ceel ligt in het Eenwerfbevang. Deze naam wijst op een hoogte. Aanwijzingen voor een kasteelberg zijn echter niet gevonden. Vermoedelijk hebben we hier te maken met een verhoogde woonplek in het stroomgebied van de Mosse- lee. De naam Ee(n) zou betrekking kunnen hebben op deze Mosselee. no.36 Rengerskerke. De enige aanwijzing is de berg die Hofferus op zijn kaart heeft getekend in het verdronken 35

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 37