land van Rengerskerke. no. 37 Zierikzee. De Man en Hattinga situeren deze nu nog bestaande berg in de hoek van de Oudeweg en het Ja- nissewekken. Fokker plaatst hem abusievelijk in de hoek van de Oudeweg en de Pennemesweg (Pennebetsweg). De luchtfoto laat op dit laatste perceel een kleine ronde hoogte zien en het oppervlak is bont. Volgens omwonenden hebben op beide percelen installaties en gebouwen gestaan, vermoedelijk in verband met het afschieten van V-2 ra ketten in de jaren 1942-43. In de volksmond wordt berg no. 37 wel „de eerste berg" genoemd; de eerste berg die men tegenkomt wanneer men van Zierikzee de polder Schouwen ingaat. Deze naam komen we ook tegen in een ar chiefstuk uit 1757: ,,5 gem. 35 roeden koren- en weiland in Janissebevang bij den eerste berg ,,A1 te zuur". Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Gem. Zierikzee. Verzameling P. D. de Vos, aant. transportregisters Zierikzee (med. H. Uil). no. 38 Zierikzee. Op de luchtfoto en op de topografische kaart 1936/50 is hier een hoogte te zien. Herinneringen aan een kasteelberg zijn hier niet. Omwonenden wisten dat hier een ronde bunker van de Duitsers had gestaan. De opmerking van De Man, dat in deze omgeving behalve berg no. 37 nog een tweede op oude kaarten staat aangege ven, zal wel niet op deze vindplaats betrekking hebben en werd door ons ook elders niet gevonden, no. 39 Kapelle. De juiste plaats van deze berg is niet helemaal zeker. De enige aanwijzing is een vrij onduidelijk teken voor een kleine hoogte op de topografische kaart 1936/50. Het betreffende perceel is klein en op de luchtfo to is het hoger gelegen dan de omringende percelen. De Man schrijft over „een goed zichtbare berg. 50 m ten westen van de Kapelleweg, dicht bij de grens van de heerlijkheid". no. 40 Kapelle. Deze berg was volgens De Man in 1897 nog aanwezig. Hij lag „ten zuiden van de bestrate weg van Kapelle naar Nieuwerkerk, dicht bij de bochtige grens tussen beide heerlijkheden". De juiste plek kon echter door ons niet worden vastgesteld. Misschien lag deze berg bij het perceel „de Zwarte Poorte", een (versterkte?) boerde rij. Hier lag een hoogte. De luchtfoto laat in deze omgeving twee bonte percelen zien. fig. 17: Berg no. 42 aan de Stolpweg te Nieuwerkerk (tegenover boerderij) fig. 18: Ten noorden van Nieuwerkerk, nabij noordpijl berg no. 48 aan de Kempersweg. Rechts van het midden berg no. 47 aan de Stoofweg. 36

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 38